Hana Hosnedlová: Mikuláš
Neumím si představit začátek prosince bez Mikuláše. Tedy toho svatého, který chodí do rodin a naděluje dětem dárečky, nebo taky pokárání, po němž následuje slib malého hříšníka, že se určitě polepší. Děje se tak v předvečer svátku všech Mikulášů, tedy 5. prosince.
Tento sváteční večer byl však původně zasvěcen Mikulášovi pouze jedinému. A ten žil v Lykii, v dnešním Turecku, a kolem roku 300 našeho letopočtu se stal biskupem v Myře.
Vidíte, odtud ta biskupská mitra v kostýmech dnešních nadělujících Mikulášů. Ale za panovníka Galeria Valeria Maximina nastalo velké pronásledování křesťanů a také biskup Mikuláš byl zajat a ve vězení mučen. Nejen o tom všem pak vypovídal na slavném koncilu nicejském v roce 325.
Ačkoli není přesně znám rok jeho úmrtí, zemřel zřejmě někdy mezi lety 345 až 352, den a měsíc známé jsou – je to právě 6. prosinec!
Svatý Mikuláš byl znám jako patron námořníků, obchodníků, pekařů a celé řady dalších cechů, ale také jako velký přítel dětí. A právě jeho dobrotivost a laskavost stály na počátku té hezké tradice nadělování sladkostí a dárků dětem. Jeho kult překročil hranice a rozšířil se i do slovanských zemí a ostatní Evropy, kde se jeho jméno různě modifikovalo.
A že vám připadá dost podobný Santa Clausovi nebo Dědovi Mrázovi? Není to podobnost čistě náhodná. Na Východě i Západě si prostě tuhle postavu vypůjčili, místo mitry jí nasadili čepici s bambulí nebo beranici a měli svého štědrého svatého. Jak se ale ze začátku prosince přesunul jeho svátek na den vyhrazený našemu Ježíškovi, je už jiná historie...
Související
-
Hana Hosnedlová: Den nevidomých
Při listování podrobnějším kalendářem zjistíte, že téměř na každý den připadá nějaký světový či alespoň český svátek. Například na 13. listopad Mezinárodní den nevidomých.
-
Hana Hosnedlová: Divadlo
Jednou z 28 premiér Jihočeského divadla pro tuto sezonu je i inscenace Pořád jsem to já. Jde o přepis hollywoodského dramatu na motivy knižního bestselleru Lisy Genovy.
-
Hana Hosnedlová: Doba rozkladu
Už celá desetiletí se bojuje za čistotu přírody. Aby se neznečišťovala voda, šetřily se stromy a rostliny, aby se v přírodě neodhazovaly odpadky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová