Hana Hosnedlová: Den nevidomých

12. listopad 2021

Při listování podrobnějším kalendářem zjistíte, že téměř na každý den připadá nějaký mezinárodní, světový nebo alespoň český svátek. Například na 13. listopad Mezinárodní den nevidomých, u kterého bych se ráda na chvilku zastavila.

Znám ve svém okolí několik nevidomých, vesměs mladších lidí a hluboce před nimi smekám. Díky pokročilé technice mohou číst i na internetu, psát, dokonce někteří i malují. Zajímají se o hudbu, zpívají a hrají i na hudební nástroje.

Pohybují se samostatně nebo s vodicím psem po ulicích, jezdí městskou dopravou, zapojují se i do některých sportů. Palce držím také partám, které mají ve svém středu nevidomého kamaráda nebo kamarádku. Ti s nimi chodí na výlety, za kulturou, posedět v restauraci. A hlavně – připadají si prostě jako jedni z nich. 

Před několika léty jsme měli možnost jako novináři vyzkoušet si na nějakou chvíli, jaké to je, být nevidomý. Nedokázala jsem s hůlkou projít ani mezi rozestavěnými židlemi v sále a jen horko těžko jsem našla dveře.

Proto nesmírně obdivuji všechny ty, kteří se s tímto handicapem dokázali vyrovnat. Jeden z mých známých, který také chodí s bílou holí, dokáže rozeznat osoby ve své blízkosti podle rytmu kroků, aniž promluví. Jiná holčina se věnuje docela úspěšně literární činnosti,  mladý hudebník vystupuje dokonce i na festivalových na pódiích, další vystavuje své zajímavé barevné malby...

Jsou prostě úžasní a zaslouží si nejen naše uznání a obdiv, ale nesporně i přátelství...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Divadlo

    Jednou z 28 premiér Jihočeského divadla pro tuto sezonu je i inscenace Pořád jsem to já. Jde o přepis hollywoodského dramatu na motivy knižního bestselleru Lisy Genovy.

  • Hana Hosnedlová: Doba rozkladu

    Už celá desetiletí se bojuje za čistotu přírody. Aby se neznečišťovala voda, šetřily se stromy a rostliny, aby se v přírodě neodhazovaly odpadky.

  • Hana Hosnedlová: Kamenné mohylky

    O kamenech a kamíncích jsem v ranních sloupcích mluvila již několikrát. Dnes bude řeč o zvláštních stavbičkách, jakýchsi speciálně pojatých mohylkách z poskládaných kamenů.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...