Grepy podporují hubnutí. Hollywoodské grapefruitové dietě se ale vyhněte
Velkými pomocníky v boji proti civilizačním nemocem, včetně srdečních chorob a obezity, jsou citrusové plody. Patří mezi ně i grapefruit, který byl objeven na Barbadosu v polovině 18. století jako kříženec pomeranče a citroníku šedoku.
Grepy jsou skvělým zdrojem vitaminu C. Červené a růžové odrůdy mají ve srovnání s bílými plody padesátkrát větší obsah účinných antioxidantů. Jsou také dobrým zdrojem draslíku, vápníku a v případě červených grepů i vitaminu A.
Půlka grepu obsahuje přes 150 látek, které pomáhají tělu bojovat proti stárnutí, alergiím, infekcím, rakovině, žaludečním vředům a srdečním chorobám.
Díky vysokému podílu vody jsou grepy ideální pro lisování šťávy, ve které zůstávají vitamíny. Samotné plody zase skvěle doplní ovocné saláty. Nezapomeňme také na účinný extrakt z grepových jadérek, který se hodí na zevní kožní problémy.
Grepy pomohou při žilních onemocněních, křečových žilách a hemoroidech, posilují imunitní systém, podporují produkci hormonů. Preventivně působí proti infekcím a nachlazení, čistí střeva, aktivují přeměnu látkovou v buňkách a pomáhají zhubnout.
Čtěte také
V jedné studii dávali obézním lidem před hlavním jídlem polovinu čerstvého grepu. Po dvanácti týdnech tito lidé výrazně ubrali na váze a zmírnila se u nich inzulinová rezistence, která souvisí s metabolickým syndromem.
Již ve 30. letech minulého století se v Hollywoodu rozmohla grapefruitová dieta. Jenže patřila k mnoha přísným dietám, které se svým vyznavačům odměňují jo-jo efektem. Přidat však ke zdravé a vyvážené stravě grapefruit je moudrý krok, který k ideální váze napomůže.
Šťáva z grepu může také pomoci při krvácení z dásní. Krvácení po konzumaci šťávy výrazně ustupuje. Pravděpodobně to souvisí s vysokým podílem vitaminu C, který pomáhá hojit zranění a léčit tkáně.
Při vědecké studii strava obsahující grepy snižovala zánět a podporovala buněčnou smrt rakovinných buněk u střevních tumorů. Nečekaným výsledkem výzkumů je však zjištění, že ženy by svým drahým polovičkám měly pořizovat kolínské vody s obsahem grapefruitového oleje. Budou totiž pak v očích muže vypadat o šest let mladší…
Grepový čaj se zázvorem
- půl až celý grep
- 2 centimetry zázvoru
- med
- 1 lžička až 1 lžíce mleté skořice
- 1 litr vody
Do hrnce dáme vařit vodu.
Do vody vymačkáme grep a klidně přidáme i dužinu, přisypeme lžíci skořice. Do vroucí vody přidáme nahrubo nastrouhaný zázvor a odstavíme.
Necháme stranou asi 15 minut louhovat. Když je čaj vyluhovaný, přidáme do hrnce med podle chuti. Po rozpuštění medu přelijeme čaj přes jemné sítko do konvice.
Grepový salát s kuřecím masem
- 400 gramů kuřecích plátků
- pepř
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl
- 125 mililitrů vývaru
- 4 grapefruity
- 4 rajčata
- 120 gramů sterilované kukuřice
- 1 zelená jalapeňo feferonka
- 2 lžíce posekané petrželky
Kuřecí plátky opékáme na oleji z každé strany 3 minuty, pak je vyjmeme a osolíme. Výpeček rozředíme vývarem, nebo vodou a odložíme.
Grapefruity a rajčata nakrájíme na dílky. Kukuřici necháme okapat. Kuřecí maso nakrájíme na tenké plátky a rozdělíme na talíře spolu s dílky grapefruitu a rajčaty i kukuřicí.
Feferonku omyjeme, vyřízneme semeník a lusk najemno posekáme. Smícháme šťávu z masa s trochou grapefruitové šťávy, feferonkou a petrželkou, osolíme a opepříme. Zálivkou pokapeme salát a podáváme.
Související
-
Ranní sklenka limetkové šťávy pomůže kuřákům zbavit se závislosti na nikotinu
Zelený plod stromu citroníku kyselého, to je limeta. Může být sladká i kyselá. Obvykle obsahuje více cukru a kyseliny citronové než citrony a na chuť bývá kyselejší.
-
Brusinky ochrání nejen močové cesty. Zabraňují bakteriím přilnout k buňkám v našem těle
Zdá se, že z našich lesů mizí nízké keříky brusinek s červenými typicky trpkými plody. O to více se na trh nahrnula produkce severoamerické klikvy velkoplodé.
-
Hroznové víno zlepší vaše zažívání. Dejte ho na koláč, ale zkuste i s rybou a játry
Je to ovoce, kterého se na světě pěstuje zdaleka nejvíc. Hroznové víno bylo známé již v antice a rychle se rozšířilo do celé Evropy. Dnes víme, že má i blahodárné účinky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.