Brusinky ochrání nejen močové cesty. Zabraňují bakteriím přilnout k buňkám v našem těle
Zdá se, že z našich lesů mizí nízké keříky brusinek s červenými typicky trpkými plody. O to více se na trh nahrnula produkce severoamerické klikvy velkoplodé, která se za brusinky vydává. Všechny spřízněné druhy však mají pozitivní účinky.
Patří do skupiny bobulových plodů, které podporují zdraví cév, kontrolují jejich očistu a působí výrazně protizánětlivě. Tato funkce je potřebná pro zaléčení všech civilizačních chorob.
Severoamerické klikvy rostou hlavně na vřesovištích. Při sklizni se plocha zaplaví, zralé brusinky vyplavou na hladinu a sbírají se zvláštním sběračem. V našich končinách převládalo sbírání hřebenem a tradiční zpracování plodů do zavařenin, omáček, kompotů i nápojů.
Brusinky jsou bohaté na vlákninu, vitamin C a další prospěšné látky. Známé jsou především svým působením proti zánětům močových cest. Podle lékaře Martina Starra, odborného poradce Cranberry Institutu, jsou nejen nutričně cenné, ale účinkují proti bakteriím.
Klinické studie zaměřené na využití brusinkové šťávy ukázaly, že zabraňuje některým škodlivým bakteriím přilnout k buňkám v našem těle. Tyto účinky se neomezují pouze na infekce močových cest, ale zřejmě i na další škodlivé bakterie. Podobné vlastnosti nemá žádné jiné ovoce.
Čtěte také
Brusinková šťáva brzdí účinky bakterie Helicobacter pylori, která je zodpovědná za vznik žaludečních vředů a často se spojuje i s rakovinou žaludku, jícnovým refluxem a gastritidou. Rovněž napomáhá v boji s průjmy.
Časopis americké asociace zubařů otiskl studii, podle níž má jedna složka brusinkové šťávy schopnost zabránit bakteriím přilnout k zubům a dásním. Tak dochází k redukci zubního plaku i onemocnění zubní dřeně.
Výzkumy potvrdily, že látky obsažené v brusinkách mohou být účinné v boji proti leukemii, rakovině prsu, plic a tlustého střeva a zřejmě i dalším typům rakoviny. Také snižují riziko onemocnění aterosklerózou a hladinu škodlivého cholesterolu. Je překvapivé, že proti srdečním chorobám je brusinková šťáva stejně účinná jako celé brusinky. To samé však platí i o granátové šťávě, která mocně stimuluje srdeční zdraví.
Protože jsou brusinky samy o sobě dosti trpké, zpravidla se všechny výrobky z nich doslazují. Na to si dejte pozor. Snažte se kupovat plody slazené co nejméně, preferujte přírodní cukry. Často se brusinky máčí v jablečné šťávě, takto jimi můžete ochutit ranní směs obilovin nebo zeleninový salát.
Salát z kamutu a brusinek
- 350 gramů zrn kamutu (pšenice khorasan)
- 100 gramů sladké nasekané cibule
- 2 lžičky nesoleného másla
- 2 lžičky extra panenského olivového oleje
- 1 lžička jemně nasekaného česneku
- 20 gramů sušených brusinek
- 40 gramů opražených pekanových, nebo vlašských ořechů
- sůl a černý pepř
V hrnci přivedeme k varu 3,5 litru osolené vody a uvaříme v ní obilí doměkka, což zabere 45 až 50 minut. Kamut scedíme a uschováme pro další použití.
V témže hrnci osmahneme na olivovém oleji a másle nasekanou cibulku dozlatova. Přidáme česnek, osmahneme doměkka, pak přidáme uvařené obilí, ořechy a brusinky.
Směs přivedeme k mírnému varu. Osolíme a opepříme podle chuti. Sejmeme z ohně a ihned podáváme.
Ovocný salát z jablek a brusinek
- 3 jablka červená a zelená
- 1 šálek celeru
- ¾ šálku sušených brusinek
- ¼ lžičky soli
- ½ šálku lískových oříšků, opražených a nahrubo nasekaných
- ½ šálku bílého jogurtu
- 3 lžíce pomerančové šťávy
Ve velké míse smícháme jablka rozkrájená na menší kousky, celer pokrájený na plátky, sušené brusinky a opražené nasekané lískové ořechy. Dáme stranou.
Jogurt, pomerančovou šťávu a sůl vymícháme dohladka. Nalijeme na směs s jablky a promícháme.
Ovesná kaše s jablečno-brusinkovou omáčkou
- 1 jablko, oloupané a rozkrájené na kostičky
- 50 gramů brusinek
- skořice
- kardamom
- mletý zázvor
- 50 gramů ovesných vloček
- 1/3 litru ředěného mandlového, nebo kokosového mléka s vodou
- lžička vanilkového extraktu
Kostičky jablek dáme do hrnce, zalijeme 50 mililitry vody a vaříme, dokud téměř nezměknou. Plamen snížíme na minimum, přidáme brusinky, koření a necháme probublávat, až směs zhoustne.
Do jiného rendlíku nasypeme vločky, zalijeme je ředěným mlékem, přidáme vanilkový extrakt a za stálého míchání vaříme 4 až 5 minut do zhoustnutí.
Rozdělíme do misek a navrch dáme jablka uvařená s brusinkami (brusinky již bývají proslazené, proto nedoslazujte).
TIP: Část pokrmu si můžeme nechat v ledničce na odpolední dezert nebo svačinu. I chlazený pokrm chutná skvěle! Dokonalá je také verze s jahodovou omáčkou s brusinkami.
Související
-
Hroznové víno zlepší vaše zažívání. Dejte ho na koláč, ale zkuste i s rybou a játry
Je to ovoce, kterého se na světě pěstuje zdaleka nejvíc. Hroznové víno bylo známé již v antice a rychle se rozšířilo do celé Evropy. Dnes víme, že má i blahodárné účinky.
-
Čichejte vůni pomerančů, budete mít lepší náladu. Jeden plod navíc pokryje denní potřebu vitaminu C
Je to ovoce, kterého se mezi citrusy vypěstuje a sní nejvíce. Pomeranče pocházejí nejspíše z jižní Asie, odkud se rozšířily do Evropy. Dnes existuje nespočet odrůd.
-
Sladké a přitom zdravé a vhodné pro diabetiky? Stačí místo cukru použít stévii
Bíle kvetoucí tropická rostlina stévie je v současné době velmi vyhledávaná díky své vysoké sladivosti bez přidaných kalorií. Využívá se jako přírodní náhražka cukru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.