František Kříž vystavuje v rozhlase své obrazy plné barev i rekordně velkou kytaru

20. říjen 2019

Obrazy hýřící barvami a dobrou náladou, ale i malby klasického rukopisu a skutečné hudební nástroje můžete po celý říjen vidět ve výstavních prostorách Českého rozhlasu České Budějovice.

Svá díla tu vystavuje František Kříž, výtvarník z Třísova na Českokrumlovsku, jehož velkou zálibou je hudba a výroba zvláštních i tradičních hudebních nástrojů.

„Největší část výstavy tvoří obrazy, které jsem dělal bez jakékoli předlohy. Většinou jsou to náměty a nápady, které jsou napsané u toho obrazu. Jsou to barevnější věci, protože si myslím, že na tom světě potřebujeme být také veselí,“ říká.

Expozice ale představuje i pár klasičtějších děl. „Chtěl jsem, aby bylo vidět, že umím kreslit také klasicky. Chaloupek a kapliček jsem namaloval poměrně hodně. Tady je ale třeba i obraz zachycující pardubické dostihy, protože jsem vždycky chtěl nakreslit nějaké koně,“ vysvětluje František Kříž.

Čtěte také

V budově budějovického rozhlasu vystavuje celkem 17 obrazů a vedle nich navíc jednu dřevěnou plastiku a tři hudební nástroje, které sám vyrobil. „Mám děti muzikanty, tak jsem se nejdřív snažil nástroje opravovat, až jsem se dostal k tomu, že je i vyrábím. Housle, cella, kytary, větší kytary a teď jsem vyrobil největší,“ vyjmenovává.

Na výstavě je skutečně k vidění kytara Františka Kříže, kterou pelhřimovská agentura Dobrý den zapsala do knihy rekordů jako největší. Měří 185 centimetrů. „Tu jsem vyráběl na rekord. Pořád jsem dělal kytaru větší a větší, aby mi zněla, když jsem hrál v hospodě,“ dodává umělec s úsměvem.

Výstavou Františka Kříže provází kulturní magazín Kavárna. Dále nabízí ohlédnutí za Dny otevřených ateliérů s malířem Hynkem Fukou, rozhovor s chorvatským spisovatelem Miro Gavranem, jehož hru uvede Jihočeské divadlo, a také tip na audioknihu Mitfordské vraždy a recenzi japonského komiksu Zápisník smrti.

Spustit audio

Související