Sezóna na otáčivém hledišti byla rekordní. Pro zastaralou scénu je to ale podle ředitele Jihočeského divadla příliš velký nápor
Rekordní byla letošní sezóna na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo pro venkovní scénu naplánovalo nejvíc představení v historii, celkem 98. Díky příznivému počasí pak mohlo odehrát 96 z nich.
Na programu byly dvě premiéry. „Jako novinku jsme uvedli Šípkovou Růženku, a po mnoha letech tak vrátili klasický balet na trávník před otáčivým hledištěm, a operu Turandot, ve které účinkovalo asi 200 lidí a byla to z tohoto pohledu největší inscenace na otáčivém hledišti,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.
Rekordní byl počet diváků, na představení přišlo přes 58 tisíc lidí. „Který titul byl nejúspěšnější, se úplně říct nedá, protože jsme měli 33 rodinných představení v odpoledních hodinách. Tam rozhoduje momentální počasí, jestli jsou děti zdravé a tak podobně. Na večerní představení se naopak lístky prodávají dlouho dopředu a velká část bývá prodaná už před Vánoci,“ dodává Lukáš Průdek.
Příští rok Petr Zelenka s Leonardem
Pro příští rok připravuje Jihočeské divadlo pro otáčivé hlediště osm titulů, z toho opět dvě premiéry. „Petr Zelenka bude režírovat inscenaci o Leonardu Da Vincim a režisérem druhé novinky bude Petr Forman,“ poodhaluje ředitel. Předprodej na léto 2020 začíná 1. října.
Pro další roky se však podle Lukáše Průdka koncepce oblíbené venkovní scény musí změnit. „Představení bude méně, protože otáčivé hlediště a jeho zázemí už je zastaralé a potřebovalo by opravit. Takový nápor představení a diváků je v tuto chvíli téměř za horizontem životnosti. Plánujeme, že budeme hrát méně, pravděpodobně v příštích letech jen večerní představení,“ vysvětluje Lukáš Průdek.
Čtěte také
Jihočeské divadlo má v tuto chvíli uzavřenou smlouvu na využívání otáčivého hlediště ještě na příští sezónu a jedná o kontraktu na dalších pět let. Budoucnost scény v zámecké zahradě je stále předmětem mnoha diskuzí a sporů.
„Myslím si, že abychom mohli otáčivé hlediště odkázat budoucím generacím a zajistit jeho existenci, je vhodnou variantou rozšířit zahradu o divadelní trakt a tam umístit hlediště, které bude odpovídat 21. století, co se týká technologií i komfortu pro diváky i divadelníky. Avšak tato varianta byla zastavena,“ říká Lukáš Průdek.
Podle posledního platného rozhodnutí ministra kultury má otáčivé hlediště zůstat na stávajícím místě. „I to si dovedu představit, ale je nezbytně nutné k tomu říct, za jakých podmínek. A tam se dostáváme do toho sporu, který nikdo nechce rozhodnout,“ uzavírá ředitel Jihočeského divadla.
Ohlédnutí za sezónou na otáčivém hledišti v Českém Krumlově přináší kulturní magazín Kavárna. Dále pozve na výstavu Fotopoezie v budově Českého rozhlasu České Budějovice a také výstavu Kabinet zázraků v Jihočeském muzeu, přidá tip na audioknihu Prodloužená jízda a nabídne pohled do islandské kinematografie.
Související
-
Otáčivé hlediště má podle komise ministra kultury zůstat v zámecké zahradě
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově by mělo zůstat uvnitř zámecké barokní zahrady. Dohodla se na tom komise ustanovená ministrem kultury Antonínem Staňkem z ČSSD.
-
Rusalka před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově odzpívala své árie v holínkách
Do zahrady českokrumlovského zámku se vrátila Rusalka. Obnovenou premiéru tam měla stejnojmenná opera Antonína Dvořáka v podání Jihočeského divadla.
-
O lidech, kteří kvůli Temelínu přišli o domov, vypráví Rybí krev v Jihočeském divadle
Své domy museli opustit kvůli stavbě jaderné elektrárny Temelín. Bagry srovnaly vesnice se zemí a lidem dodnes zůstaly šrámy na duši. O tom je nová hra Jihočeského divadla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.