O lidech, kteří kvůli Temelínu přišli o domov, vypráví Rybí krev v Jihočeském divadle
Své domy museli opustit kvůli stavbě jaderné elektrárny Temelín. Bagry srovnaly vesnice se zemí a lidem dodnes zůstaly šrámy na duši. O tom je nová hra Rybí krev v Jihočeském divadle.
Jedná se o adaptaci románu jihočeského spisovatele Jiřího Hájíčka, oceněného cenou Magnesia Litera. Příběh lidí poznamenaných nařízeným vystěhováním z rodných chalup a přesunem na největší českobudějovické sídliště Máj má na divadelních prknech světovou premiéru.
Diváci se přenesou do 80. let minulého století a jihočeských vesnic, které zmizí z mapy, aby je mohla nahradit jaderná elektrárna nebo přehrada.
Román pro Jihočeské divadlo zdramatizovala Marie Špalová. „Já doufám, že tam zůstalo to hlavní z Jiřího Hájíčka, to znamená rodinné a přátelské vztahy a otázka, co to znamená pro člověka, když přijde o svůj domov,“ říká.
Pro režisérku inscenace Natálii Deákovou je téma vykořenění zajímavé, ale ještě víc ji zajímá, jak ho člověk v sobě zpracovává. „Mě osobně nejvíc zaujal ten fakt, že hlavní postava rekapituluje ve čtyřiceti letech svůj dosavadní život a vypořádává se se vzpomínkami, které jsou nějakým způsobem traumatizující nebo doteď nevyřešené,“ dodává.
Museli vymést celý dům, pak jim ho zbořili. Po vesnicích u Temelína nezbylo skoro nic
Narodili se tu, žili tu a pak odsud museli odejít. Ničení vesnic kvůli stavbě jaderné elektrárny Temelín je námětem oceňované knihy jihočeského spisovatele Jiřího Hájíčka Rybí krev. Mezi lidi, kteří to skutečně zažili, patří Marie Poláková. Vysídlení se dotklo celé její rodiny.
Hlavní postavu Hany, která se nechce smířit se zánikem vesnic a snaží se proti tomu bojovat, hraje Kamila Janovičová. „Když jim zbourali vesnice, utekla do ciziny a patnáct let se nechtěla vrátit, cestovala po světě. Pak se vrací, aby se postarala o tatínka po operaci, a tím pádem zkusí navštívit i lidi, které tolik let neviděla,“ popisuje.
Hra Rybí krev měla v Jihočeském divadle premiéru v pátek 18. dubna. Poslední repríza před letní přestávkou je naplánovaná na sobotu 4. května.
Inscenaci podle románu Jiřího Hájíčka představuje kulturní magazín Kavárna. Dále připomíná koncert Jihočeského symfonického big bandu v rozhlase, prozrazuje, které audioknihy ocenili porotci jako nejlepší v roce 2018 a nabízí hudební recenzi nové desky Jana Spáleného.
Související
-
Pátrá v archivech, píše si osnovy. Jiří Hájíček má rád, když je román pevně ukotvený
Padesáté narozeniny slaví 11. září 2017 spisovatel Jiří Hájíček. Držitel ceny Magnesia Litera za Selský baroko a Rybí krev byl proto exkluzivním hostem Českého rozhlasu.
-
Záhadné vraždy na hradě v Jindřichově Hradci. Jihočeské divadlo uvádí detektivku Ďáblův sluha
Doba vlády Vítkovců, hrad v Jindřichově Hradci a tajemná úmrtí. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvádí v české premiéře historickou detektivku Vlastimila Vondrušky.
-
Napjaté vztahy v současné rodině rozkrývá hra Pod sněhem podle románu Petry Soukupové
Tři sestry, jízda v autě a bolavé rodinné vztahy. Tak lze charakterizovat nový titul Jihočeského divadla Pod sněhem. Adaptaci románu Petry Soukupové uvádí v české premiéře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.