Záhadné vraždy na hradě v Jindřichově Hradci. Jihočeské divadlo uvádí historickou detektivku Vlastimila Vondrušky
Doba vlády Vítkovců, hrad v Jindřichově Hradci a tajemná úmrtí. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvádí v české premiéře historickou detektivku Ďáblův sluha.
Režisérka Martina Schlegelová a dramaturgyně Olga Šubrtová zdramatizovaly stejnojmenný román úspěšného spisovatele Vlastimila Vondrušky.
Jihočeské divadlo se k žánru historické detektivky vrací po velice dlouhé době. Ďáblova sluhu si šéfka činohry Martina Schlegelová ušila sobě na míru. „Já mám tyhle žánrovky ráda. O mně je poměrně známé, že ráda pracuji s čistými žánry, takže jsem si to přímo vymyslela,“ říká.
Přiznává ale, že dramaturgyni Olgu Šubrtovou musela trochu přemlouvat. „Ona se samozřejmě obávala, abychom nešli příliš naproti takovému všeobecnému vkusu. Já si ale myslím, že knížky pana Vondrušky jsou skutečně oblíbené a ty postavy, které vytvořil, jsou natolik pěkné, že by byla škoda je na divadlo nepřenést,“ dodává Martina Schlegelová.
Vondruškovy známé postavy, vyšetřovatele Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky Otu a Diviše, děj tentokrát zavádí do jižních Čech. „Je to tajemný případ, protože královský prokurátor přijíždí na hrad do Jindřichova Hradce vyšetřit sérii podivný vražd. Lidé si myslí, že je páchá mrtvý kontur řádu německých rytířů, který vstal z hrobu,“ prozrazuje Martina Schlegelová.
Napjaté vztahy v současné rodině rozkrývá hra Pod sněhem podle románu Petry Soukupové
Tři sestry, jízda v autě a bolavé rodinné vztahy. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat nový titul Jihočeského divadla Pod sněhem. Adaptaci psychologického románu Petry Soukupové uvádí budějovická činohra v české premiéře.
Hlavní postavu Oldřicha z Chlumu hraje Pavel Oubram. „Je to taková veskrze kladná postava, takže pro mě bylo vlastně těžké, aby působil jako normální člověk. On skutečně nemá žádné záporné vlastnosti a zároveň musí být velmi racionální,“ komentuje.
Historická detektivka Ďáblův sluha měla v Jihočeském divadle premiéru v pátek, nejbližší reprízy jsou na programu v pondělí 11. března a v sobotu 30. března.
Na nové představení českobudějovické činohry zve kulturní magazín Kavárna. Dále připomene operní recitál Petra Nekorance a Kristýny Kůstkové, představí fotografickou výstavu v Českém rozhlase České Budějovice a ohlédne se za oscarovými filmy.
Související
-
Exodus Rohingů zachytil ve fotografiích Martin Trabalík. Za projekt získal cenu Czech Press Photo
V březnu nabízí galerie Českého rozhlasu České Budějovice výstavu Exodus Rohingů fotografa Martina Trabalíka. Přináší svědectví o aktuálním stavu této menšiny v Myanmaru.
-
Opera Kominíček otevře dětem svět fantazie a kouzel, podívají i do útrob divadla
Projít si zákulisí divadla a ještě zažít dobrodružství. To se poštěstí dětem, které si najdou cestu na novou operu Kominíček v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.
-
Příští knihy Vlastimila Vondrušky budou o sklářích, Husitskou epopej už dokončil
Jeho knihy dlouhodobě patří k nejpůjčovanějším titulům v českých knihovnách. Než se ale Vlastimil Vondruška začal věnovat výhradně psaní, vyráběl kopie historického skla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka