Exodus Rohingů zachytil ve fotografiích Martin Trabalík. Za projekt získal cenu Czech Press Photo

5. březen 2019

V březnu nabízí galerie Českého rozhlasu České Budějovice výstavu Exodus Rohingů fotografa Martina Trabalíka. Přijďte se podívat na svědectví o aktuálním stavu této menšiny v Myanmaru.

Český fotograf a kameraman Martin Trabalík představuje série svých fotografií a video reportáže, které pořídil na zahraničních cestách. S projektem Exodus Rohingů se stal v roce 2018 vítězem soutěže Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.

Jeho fotoreportáž zachycuje nejrychlejší lidský přesun naší doby po propuknutí násilností v Myanmaru (Barmě).

Během několika týdnů překročilo hranici sousední Bangladéše přes 500 tisíc uprchlíků, kteří s sebou přinášeli svědectví o vypalování vesnic, vraždách a znásilněních. Relativně neznámí Rohingové se náhle stali „nejperzekuovanější menšinou na světě“.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 4. března. Doplnila ji debata s autorem fotografií Martinem Trabalíkem a také promítání dokumentu. Snímky si můžete prohlédnout ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice ve všední dny do konce března.

Výstava je součástí doprovodného programu festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět České Budějovice.

autor: Miroslav Tichák
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.