Exodus Rohingů zachytil ve fotografiích Martin Trabalík. Za projekt získal cenu Czech Press Photo
V březnu nabízí galerie Českého rozhlasu České Budějovice výstavu Exodus Rohingů fotografa Martina Trabalíka. Přijďte se podívat na svědectví o aktuálním stavu této menšiny v Myanmaru.
Český fotograf a kameraman Martin Trabalík představuje série svých fotografií a video reportáže, které pořídil na zahraničních cestách. S projektem Exodus Rohingů se stal v roce 2018 vítězem soutěže Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
Jeho fotoreportáž zachycuje nejrychlejší lidský přesun naší doby po propuknutí násilností v Myanmaru (Barmě).
Během několika týdnů překročilo hranici sousední Bangladéše přes 500 tisíc uprchlíků, kteří s sebou přinášeli svědectví o vypalování vesnic, vraždách a znásilněních. Relativně neznámí Rohingové se náhle stali „nejperzekuovanější menšinou na světě“.
Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 4. března. Doplnila ji debata s autorem fotografií Martinem Trabalíkem a také promítání dokumentu. Snímky si můžete prohlédnout ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice ve všední dny do konce března.
Výstava je součástí doprovodného programu festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět České Budějovice.
Související
-
Díky jedné fotografii na Facebooku dostal unikátní možnost zachytit pralesy Šumavy
Rok 2018 je pro Národní park Šumava rokem pralesů. Připomíná 160. výročí ochrany Boubínského pralesa a vznikla kniha Pralesy Šumavy. Autory jsou Jan Dvořák a Tomáš Čamra.
-
Fotografka boří mýty o Indii, i když přiznává, že ne každému se v této zemi bude líbit
V létě žije v jihočeské Blatné a v zimě v Indii. Fotografka Kamila Berndorffová si tuto zemi zamilovala. Nyní v budějovické kavárně vystavuje snímky, které tam pořídila.
-
Světlo je zásadní. Petr Kubát fotí jihočeskou krajinu a města hlavně při zlaté hodince
Začal s pár snímky na sociálních sítích, teď je vyhledávaným fotografem. Novináři Petru Kubátovi, redaktorovi Mladé fronty Dnes, přinesl jeho koníček už řadu uznání.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.