Dobrá Voda v Novohradských horách, slavné poutní místo, kam se za minulého režimu nesmělo
K rozvoji Dobré Vody na Novohradsku došlo počátkem 18. století, kdy zde vytryskl pramen léčivé vody a následně byl postaven poutní kostel Panny Marie Těšitelky. Tento kostel je typickým příkladem barokní architektury. Jedná se o slavné poutní místo, kam se ale za minulého režimu nesmělo.
Hora, na jejímž úpatí se nachází poutní kostel Panny Marie Těšitelky, se dnes nazývá Kraví hora. Dříve však nesla jméno Vilémova hora podle Viléma z Rožmberka, který zde v 16. století založil Vilémovy lázně.
Tyto lázně se nacházely v místě zvaném Hojná Voda, kde byl objeven pramen s hojivými účinky. Název Hojná Voda pochází právě od slova „hojivá“. Místo bylo ve své době významným lázeňským střediskem, kde se léčily různé nemoci.
Architektura a zvláštnosti kostela
Kostel v Dobré Vodě je výjimečný nejen svou příčně oválnou lodí a dvěma vysokými věžemi zakončenými cibulovými báněmi, ale také unikátní lucernou na hřebeni střechy. Tato lucerna je nízkou věží s okny, která během dne propouští světlo do barokního interiéru kostela, zatímco večer a v noci září do okolí. Tento efekt vytváří magickou atmosféru, zejména při bohoslužbách.
Výhled z úbočí Novohradských hor, kde se kostel nachází, je opravdu úchvatný. Poutníci a návštěvníci si mohou užít pohled na malebnou krajinu. Pokud chcete vidět ještě dál, můžete vystoupat na Hojnou Vodu nebo na rozhlednu na Kraví hoře.
Významné osobnosti, které navštívily Hojnou Vodu
Hojnou Vodu v minulosti navštěvovala řada významných osobností. Mezi nejznámější patří Petr Vok z Rožmberka, který zde v roce 1577 podstoupil léčbu. Podle historických záznamů šlo o „mírnou kúru“ zahrnující nejen pití léčivé vody, ale i omývání.
Rovněž Vilém z Rožmberka, Vokův starší bratr, byl významným mecenášem a podílel se na založení osady Hojná Voda.
Lázeňství
Dobrá Voda a Hojná Voda byly známé svými léčivými prameny, které měly široké využití zejména v lázeňství. V Hojné Vodě, kde byl pramen objeven již v roce 1564, se voda používala k léčbě různých onemocnění, především poranění a kožních nemocí. Zázračné účinky vody byly spojovány se zjevením svaté Anny, která údajně doporučila omývání ran touto vodou. Toto místo bylo tedy oblíbené mezi poutníky a pacienty trpícími dlouhodobými zdravotními problémy.
Dobrá Voda v Novohradských horách, známá také díky mírně radioaktivnímu prameni, byla pro svou vodu vyhledávána od 18. století. Voda z pramene se považovala za léčivou pro zažívací a revmatické potíže a působila blahodárně na různé kožní nemoci. Kromě toho měla podle různých dobových informací voda také vliv na celkovou regeneraci organismu.
Související
-
Stráž nad Nežárkou bývala skutečně strážním místem, původní hrad tu založili Páni z Hradce
Zámek ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku je nejčastěji spojován s pěvkyní Emou Destinnovou. Jenomže jeho historie sahá opravdu hodně hluboko proti proudu času.
-
Kaple andělů strážných sloužila jako úkryt pro největší klášterní poklady ve Zlaté Koruně
Historie zlatokorunského kláštera byla zprvu spojená s úspěchy, ale zažil těžké chvíle. Vypálili jej husité, po zrušení při josefínských reformách se z něj stala slévárna.
-
V Novohradských horách pašoval před válkou i Kilian Nowotny, později slavný šumavský převaděč
Kniha Finanční stráž v Novohradských horách publicisty Jana Ciglbauera přináší příběhy strážců hranic i pašeráků. My se v magazínu Vltavín vypravíme po jejich stopách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.