S nápadem postavit Černou věž v Českých Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil
V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z těch sedmdesáti metrů nad povrchem sestoupíme dolů do šachty Marie, 250 metrů pod povrch.
Černá věž v Českých Budějovicích je 71 metrů a 90 centimetrů vysoká. Místo pod jejími základy je zpevněné dřevěnými pilotami, tedy dubovými kůly zaraženými hluboko do země.
Teprve na ně byl roku 1550 položen základní kámen a začala samotná stavba z kamene pocházejícího z městských lomů.
Černá věž je rozdělena do devíti podlaží a zvláštností je, že do výšky pátého patra byla stavěna ještě v gotickém stylu, výše pak už je renesanční.
S nápadem postavit věž u českobudějovické katedrály přišel purkmistr Quirin, zemřel ale rok před dokončením stavby.
Související
-
Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Krumlov
Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.
-
Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem
Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme vyprávěním o koněspřežce, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni.
-
K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou
Pokud jste dosud neslyšeli o rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl v erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.