S nápadem postavit Černou věž v Českých Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil

21. duben 2024

V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z těch sedmdesáti metrů nad povrchem sestoupíme dolů do šachty Marie, 250 metrů pod povrch.

Černá věž v Českých Budějovicích je 71 metrů a 90 centimetrů vysoká. Místo pod jejími základy je zpevněné dřevěnými pilotami, tedy dubovými kůly zaraženými hluboko do země.

Teprve na ně byl roku 1550 položen základní kámen a začala samotná stavba z kamene pocházejícího z městských lomů.

Černá věž je rozdělena do devíti podlaží a zvláštností je, že do výšky pátého patra byla stavěna ještě v gotickém stylu, výše pak už je renesanční.

S nápadem postavit věž u českobudějovické katedrály přišel purkmistr Quirin, zemřel ale rok před dokončením stavby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.