Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Český Krumlov

14. duben 2024

Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.

Když se ve starých dobách řeklo, že to či ono jsou hory, tak to znamenalo, že tam jsou doly. Horní města byla královská města založená, nebo v tomto titulu potvrzená a stojící v místech těžby drahých kovů.

Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov nebo Rudolfov u Českých Budějovic, ale i samotné České Budějovice a Český Krumlov.

Mimochodem, třeba Rudolfov (podle Rudolfa druhého) byl tehdy v žebříčku důležitosti výše než Budějovice. Ale měl smůlu, ve stavovském povstání se postavil na stranu stavů a o svá privilegia následně přišel. Ale to je jiný příběh.

V rozhlasovém archivu zůstal seriál z konce 90. let, v němž redaktor Jaroslav Klíma společně s geofyzikem Jiřím Šindelářem putují po zajímavých jihočeských místech spojených s dolováním, tedy hornickou činností. A začneme na přechodu krajiny jihočeské a středočeské u Staré Vožice.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.