Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Český Krumlov
Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.
Když se ve starých dobách řeklo, že to či ono jsou hory, tak to znamenalo, že tam jsou doly. Horní města byla královská města založená, nebo v tomto titulu potvrzená a stojící v místech těžby drahých kovů.
Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov nebo Rudolfov u Českých Budějovic, ale i samotné České Budějovice a Český Krumlov.
Mimochodem, třeba Rudolfov (podle Rudolfa druhého) byl tehdy v žebříčku důležitosti výše než Budějovice. Ale měl smůlu, ve stavovském povstání se postavil na stranu stavů a o svá privilegia následně přišel. Ale to je jiný příběh.
V rozhlasovém archivu zůstal seriál z konce 90. let, v němž redaktor Jaroslav Klíma společně s geofyzikem Jiřím Šindelářem putují po zajímavých jihočeských místech spojených s dolováním, tedy hornickou činností. A začneme na přechodu krajiny jihočeské a středočeské u Staré Vožice.
Související
-
Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem
Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme vyprávěním o koněspřežce, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni.
-
K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou
Pokud jste dosud neslyšeli o rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl v erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů.
-
Umělecký úspěch, ale také ztráta manželky, syna a finanční problémy. To byl život Oskara Nedbala
Poslechněte si vyprávění o životě skladatele Oskara Nedbala, jaký erb měl rod Bechyňů z Lažan, jak to bylo s hladomornami, bezdomovci v Písku v 19. století a co byly Šejby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.