V doudlebském kostele uchovávají berly zázračně uzdravených poutníků
Ve Vltavínu si projdeme jihočeskou obec Doudleby. A stejně tak nás čeká i cesta do historie Doudleb. Provedou vás redaktor Zdeněk Zajíček a místní historik a kronikář Jan Šimánek.
Doudleby se rozkládají na meandrovém výběžku řeky Malše jižně od Českých Budějovic. První písemná zmínka o jejich existenci je od kronikáře Kosmy z roku 981. Ten píše o smrti mocného knížete Slavníka, otce svatého Vojtěcha, a v souvislosti s jeho panstvím zmiňuje Chýnov, Doudleby a Netolice.
Na opačném břehu Malše se rozkládá vesnička Straňany a tato dvě místa spojovala po staletí pouze dřevěná lávka pro pěší. Do Doudleb se tak první automobil dostal až v roce 1928, kdy byl dostavěný první pevný most.
Na nejvyšším místě Doudleb stálo hradiště, jehož valy jsou také patrné do současnosti, ale také tvrz pozdějších majitelů, rodu Doudlebských z Doudleb. Po nich je tu také stopa v sakristii kostela svatého Vincence. Ten je sice barokní, ale jeho původní část byla vystavěna už v gotice a jsou v ní dochované nástěnné malby, o kterých ještě na začátku minulého století nikdo nevěděl. Také tu uchovávají berly zázračně uzdravených poutníků.
Celý magazín Vltavín, který vás provede historií Doudleb, si poslechněte online.
Související
-
V mostu, který spojil Doudleby se světem, je zazděné pouzdro se starými dokumenty
Na jednom svahu jsou Straňany, na druhém Doudleby. Mezi nimi se přes řeku klene most, který nese jméno Čapkův. Ne na počest spisovatele či malíře, ale poštovního úředníka.
-
Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi
Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.
-
Zakladatel hamru u Trhových Svinů přišel na buben, slávu řemesla tu založili a udržovali až Buškové
Velice těžkou hamernickou práci na Buškově hamru u Trhových Svinů zmapujeme ve Vltavínu. Památku projdeme a uslyšíte i zvuky, které tu kdysi lidé slýchávali každý den.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.