L. M. Pařízek, jihočeský rodák, cestovatel a dobrodruh, ze svých cest napsal přes třicet knih
Celým jménem Ladislav Mikeš Pařízek. Pamatujete si na něj? Možná máte ještě někde doma některou z jeho knížek, například Jezero Manyara, Afrika pod maskami nebo Prales leopardů. Teď uslyšíte i jeho hlas.
Ladislav Mikeš Pařízek se narodil 19. listopadu 1907 v Českých Budějovicích a v českobudějovickém rozhlasovém studiu s ním také redaktor Lubomír Soukup natočil několik nahrávek. Přesněji řečeno, některé nahrávky vznikaly tradičně ve studiu, ale některé venku u ohniště, jak se na cestovatelské téma sluší a patří.
Cestovatel a dobrodruh L. M. Pařízek prošel a projel podstatnou část Afriky i takřka celou Evropu. Ze svých cest napsal přes třicet knih.
Studiová nahrávka rozhovoru Ladislava Mikeše Pařízka a Lubomíra Soukupa vznikla v roce 1965, o rok později se pak oba sešli ještě jednou a společně s režisérem Ludvíkem Mühlsteinem natočili o něco delší záznam. Vše jsme rozdělili do čtyř částí, které zaplní většinu pořadu Vltavín.
Úplně na závěr pak ještě uslyšíte vyprávění o mnichu Vintířovi. Ten byl svého času považovaný za zrádce českého národa, ale ono to s ním bylo nejspíš úplně jinak. Jak, to se dozvíte v rozhovoru s Vladimírem Horpeniakem z roku 2000.
Související
-
Vltavínský cirkusový speciál!
O cirkusu a lidech z cirkusu. Poslechněte si archivní záznamy z let 1968 a 1972 se vzpomínkami někdejších cirkusáků, cirkusových hudebníků, krotitelů a rodinných členů.
-
Fotografie, která musela zmizet ze světa. Archivní připomínka koncertu Davida Oistracha v Písku
V pořadu Vltavín půjdeme napříč jihočeskou historií. Od dramatických událostí roku 1938, přes chýnovské netopýry po vystoupení slavného ruského houslisty Davida Oistracha.
-
„Vy jste mě chtěla slyšet? Tak mě uslyšíte.“ To byl začátek přátelství mezi pěvkyní a její fanynkou
V magazínu Vltavín připomeneme příběh jihočeské rodačky Marie Martínkové. Pokud nevíte, kam jméno zařadit, zkuste si najít román Strážská černá paní, jehož je autorkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka