„Vy jste mě chtěla slyšet zpívat? Tak mě uslyšíte.“ To byl začátek dlouholetého přátelství mezi Emou Destinnovou a její obdivovatelkou Marií Martínkovou
V magazínu Vltavín připomeneme příběh jihočeské rodačky Marie Martínkové. Pokud nevíte, kam toto jméno zařadit, zkuste si najít román Strážská černá paní, jehož je autorkou, a také fakt, že byla asistentkou a společnicí operní pěvkyně Emy Destinnové.
Asi každý zná ze svého mládí situaci, kdy vzhlížel k nějakému umělci a toužil se s ním setkat. A co když se obyčejného člověka z Českých Budějovic zničehonic mezinárodně slavná a uznávaná hvězda zeptá, zda se nechce stát jeho pracovním společníkem, asistentem, případně ředitelem nějakého objektu?
Fantazie, pohádka, bláhové snění? Životní příběh Marie Michálkové a Emy Destinnové dokazuje, že se něco takového mohlo skutečně stát.
V archivu českobudějovického rozhlasového studia se skrývá několik záznamů z let 1968 a 1972, které pořídili a upravili Lubomír Soukup a Ludvík Mühlstein. Je na nich hlas Marie Martínkové a příběh skoro jako z pohádky.
Na počátku dlouholetého přátelství mezi Emou Destinnovou a Marií Martínkovou byla slova operní pěvkyně k obdivovatelce, která se nedostala na vystoupení: „Vy jste mě chtěla slyšet zpívat? Tak mě uslyšíte.“
Marie Martínková také studovala zpěv a osudovou souhrou okolností se stala společnicí a asistentkou slavné pěvkyně Emy Destinnové. Prožila s ní podstatnou část její kariéry i mnohé cesty do zahraničí. Později byla také ředitelkou zámku Emy Destinnové ve Stráži nad Nežárkou. A ještě později spisovatelkou.
A aby ta osudovost byla potvrzena, přidáme dvě data. Ema Destinnová zemřela 28. ledna 1930. Marie Martínková, později už Michálková, zemřela 28. ledna 1972.
Související
-
Slavná Ema Destinnová zemřela nečekaně v Českých Budějovicích při operaci očí
Operní pěvkyně Ema Destinnová získala na počátku 20. století celosvětovou slávu, byla mimo jiné v angažmá Metropolitní opery v New Yorku. Poslední koncert odzpívala...
-
Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku
Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Úvodní fanfáry Synfonietty se začaly pravděpodobně v jeho hlavě rodit právě na jihu Čech.
-
Já jsem se tady neprozřetelně a zbytečně vdala, vzpomínala na České Budějovice herečka Květa Fialová
V magazínu Vltavín si pustíme archivní rozhovor s herečkou Květou Fialovou, navštívíme Vřesce, táborské Muzeum čokolády a také připomeneme kronikáře Václava Březana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka