Vltavínský cirkusový speciál!
Proč Vltavínský cirkusový speciál? Tento díl magazínu Vltavín totiž bude o cirkusu a lidech z cirkusu. Připravili jsme archivní záznamy z let 1968 a 1972, na nichž jsou zachycené vzpomínky někdejších cirkusáků, cirkusových hudebníků, krotitelů a rodinných členů na tom, jak to v cirkusovém světě chodilo v první polovině 20. století. A máte se na co těšit.
Na úvod dáme přednost dámě, paní Anně Vrhelové – Kludské a jejím vzpomínkám na dědečka Antonína Kludského, který pocházel z Bukovníka u Sušice a začínal se svojí manželkou Marií se zvěřincem. Vyprávění natočil redaktor Lubomír Soukup v březnu roku 1968.
Určitě znáte knihu Cirkus Humberto a určitě si vzpomenete, že hlavní hrdinové pocházeli z jihočeského pohraničí. A to je fakt, který uslyšíte ve Vltavínu několikrát, ovšem nikoliv od literárních postav, ale od těch skutečných. Z archivních nahrávek k vám totiž promluví lidé z jihočeských Cerhonic, kteří zavzpomínají na to, jak se k cirkusu dostali a co při té práci zažívali.
Související
-
Kovář si vymyslel vlastní rozhlednu i s kovářským muzeem. A pojmenoval ji... Samozřejmě Kovářka
Ve Vltavínu se vydáme za železem, a to hezky s nadhledem. Připomeneme nejstarší meč z doby Keltů a vypravíme se do muzea kovářského řemesla v Moravči u Mladé Vožice.
-
Vyšívání rybí šupinou bylo zprvu určené pro vyšší společnost, ale za své si je vzali i obyčejní lidé
Slyšeli jste někdy o vyšívání rybí šupinou? Je pravděpodobné, že ne. A slyšeli jste o blatech? To určitě ano. A jak to spolu souvisí? Tuto hádanku rozlouskneme ve Vltavínu.
-
Jaká byla korunovace Rudolfa II.? A co to obnášelo, když chtěl císař přenocovat na jihu Čech?
22. září 1575 byl Rudolf II. korunován za českého krále. Tři roky předtím získal korunu uherskou, tři roky poté německou. A roku 1576 se stal římským císařem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.