Vyšívání rybí šupinou bylo zprvu určené pro vyšší společnost, ale za své si je vzali i obyčejní lidé

Magazín Vltavín 6. 10. 2024
Slyšeli jste někdy o vyšívání rybí šupinou? Je pravděpodobné, že ne. A slyšeli jste o blatech? To určitě ano. A jak to spolu souvisí? Tuto hádanku rozlouskneme v magazínu Vltavín při setkání s etnografem Jihočeského muzea Janem Šimánkem.
Dozvíte se například, že vyšívání rybí šupinou bylo zprvu určené pro vyšší společnost, ale za své si je vzali i obyčejní lidé.
Na vyprávění o ozdobném vyšívání z rybích šupin pak navážeme sedlickou krajkou, která je také vyhlášenou jihočeskou specialitou.
A protože je podzim, doba výlovu jihočeských rybníků, tak Vltavín zakončíme dvěma návštěvami u rybníků nedaleko Blatné. Jedním z nich bude neslavně známý Metelský a u druhého se dozvíte, co je to námětek.
Související
-
Fotografie, která musela zmizet ze světa. Archivní připomínka koncertu Davida Oistracha v Písku
V pořadu Vltavín půjdeme napříč jihočeskou historií. Od dramatických událostí roku 1938, přes chýnovské netopýry po vystoupení slavného ruského houslisty Davida Oistracha.
-
Dobrá Voda v Novohradských horách, slavné poutní místo, kam se za minulého režimu nesmělo
K rozvoji Dobré Vody na Novohradsku došlo počátkem 18. století, kdy zde vytryskl pramen léčivé vody a následně byl postaven poutní kostel Panny Marie Těšitelky.
-
Symbolem úspěšné sklizně byl dožínkový věnec se všemi druhy obilí a lučními květy
Na konci každé sezóny je vždycky nějaká sláva. Když se z pole sklidí poslední brambory, pořádá se dokopná a například dožínky se slaví na konci žní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.