Koncem druhé světové války zažily České Budějovice dva nálety amerických bombardérů
V magazínu Vltavín připomeneme březen 1945 a největší nálet spojeneckých letadel na České Budějovice a České Velenice. Dále nahlédneme do historie vydávání novin a trochu si porovnáme, jak to bylo tehdy a nyní.
A čeká nás také cesta po budovách českobudějovických středních škol, kterých ve město bylo už po první světové válce rekordních čtrnáct. Natáčel o nich autor pořadu Zdeněk Zajíček s Danielem Kovářem, ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích
Související
-
Tenký svazek z budějovického archivu zachycuje náhlý zánik demokracie, následovalo přejmenování ulic
Z Masarykova náměstí se stal Adolf Hitler Platz. Třída dr. Beneše byla přejmenována na Konrad Henlein Strasse, Wilsonovo náměstí na Hermann Göring Platz...
-
Vzpomínka na budějovického malíře a lékaře Karla Fleischmanna a Jihočechy, kteří zamířili do Ameriky
V magazínu Vltavín připomeneme budějovického malíře a lékaře Karla Fleischmanna. Pak se vypravíme za vystěhovalci, kteří z jihu Čech odcházeli za lepším životem do Ameriky.
-
U Vrbenských rybníků na okraji Českých Budějovic najdete ptačí ráj a rozhled na všechny strany
Vltavín nabídne ornitologickou vyhlídku u Vrbenských rybníků, připomínku režiséra Ludvíka Mühlsteina, archivní výlet do Kuklova a reportáž z českokrumlovského Paraplíčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.