Mlynáři bývali nositelé pokroku, lidé vážení a ctění, bez kterých se ostatní prostě neobešli
Prostřednictvím magazínu Vltavín navštivte mlýn v Hněvkovicích na Českobudějovicku. Ve své zachovalé podobě je jediný na řece Vltavě.
Pokud si projdete mlynářské muzeum rodiny Koubkových, dozvíte se toho hodně nejen o mlýnech a mlynářích. Například: dnes známe mouku hladkou, polohrubou a hrubou, ale kolem roku 1900 se rozdělovalo do deseti kategorií. A pokud používáte třeba takzvanou mouku dvounulku, tak tehdy byly čtyři druhy těchto takzvaných nulek.
Manželé Koubkovi také připomínají, že mlynáři bývali nositelé pokroku, lidé vážení a ctění, bez kterých se ostatní prostě neobešli.
A to zdaleka není všechno. Po prohlídce mlynářské a rodové expozice čeká návštěvníky expozice o vynálezech a na ni navazující foto a filmové aparáty s doplňky.
V magazínu Vltavín projdeme rodiným muzeem v Hněvkovicích s jeho zakladatelem Karlem Koubkem. S manželkou Patricií ho budoval několik let. Koubkovi mají na co navazovat, protože na tomto místě provozoval mlynářské řemeslo už od roku 1842 prapředek Karla Koubka, František Královec.
Související
-
S nápadem postavit Černou věž v Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil
V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z té výšky sestoupíme dolů do šachty Marie.
-
Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Krumlov
Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.
-
Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem
Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme vyprávěním o koněspřežce, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.