Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem
Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme dalším vyprávěním o koněspřežce, tentokrát na trase České Budějovice – Kerschbaum, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni, zemské stezky přes hranice a nakonec první automobil, který kdy vjel do města Písku.
Zemské stezky bývaly kdysi něco, jako dnes dálnice nebo mezinárodní silnice typu E55. To je ovšem velice volný příměr. I když na dnešních mezinárodních silnicích bývají dopravní zácpy a další komplikace, nedá se to srovnávat s průjezdem skrze husté lesy, případně podél křivolakých řek.
My se na takové zemské stezky vydáme v dalším díle seriálu Historické obrázky, který natočil spisovatel Vlastimil Vondruška pro Český rozhlas v roce 2004.
Na závěr pořadu přineseme vyprávění ředitele Prácheňského muzea v Písku Jiřího Práška o příjezdu prvního automobilu do Písku. Věřte, nebo ne, ale mělo souvislost se soudním procesem v takzvané Hilsneriádě a novináři, kteří kvůli tomu přijeli do města soudní při sledovat.
Ale co dělali novináři v Písku v souvislosti se soudem Leopolda Hilsnera ve velice známém případu vraždy v Polné? To bylo tak: První proces s Leopoldem Hilsnerem se uskutečnil v Kutné hoře a kasační soud posléze vrátil věc k novému projednání soudu v Písku.
Související
-
K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou
Pokud jste dosud neslyšeli o rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl v erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů.
-
Umělecký úspěch, ale také ztráta manželky, syna a finanční problémy. To byl život Oskara Nedbala
Poslechněte si vyprávění o životě skladatele Oskara Nedbala, jaký erb měl rod Bechyňů z Lažan, jak to bylo s hladomornami, bezdomovci v Písku v 19. století a co byly Šejby.
-
Rybníkáři, kteří v roce 1569 vztáhli ruku na rožmberského úředníka, skončili na popravišti
V magazínu Vltavín uslyšíte několik unikátních archivních rozhlasových nahrávek o zajímavých Jihočeších a historických událostech, které se v kraji staly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka