Rybníkáři, kteří v roce 1569 vztáhli ruku na rožmberského úředníka, skončili na popravišti
V magazínu Vltavín uslyšíte několik unikátních archivních rozhlasových nahrávek o zajímavých Jihočeších a historických událostech, které se v kraji staly.
Nejdříve dostane prostor legendární fotograf Karel Hájek, potom rod Tetourů z Tetova a na závěr nás čeká cesta do historie Bohatého údolí, tedy Reichenau, česky Rychnova u Nových Hradů.
Možná méně známou etapu ze života Petra Voka uvede spisovatel Vlastimil Vondruška, který natočil pro Český rozhlas v roce 2004 seriál Historické obrázky. A jeden z dílů věnoval právě rožmberskému vladaři, řeč bude o rybníkářích. Ti se roku 1569 postavili proti vrchnosti a vztáhli ruku na rožmberského úředníka. Následovala poprava hlavních viníků a dlouholetý hon na další hříšníky.
Celý příběh a další archivní rozhlasové nahrávky si poslechněte online v magazínu Vltavín online.
Související
-
Město Písek dostalo v 16. století trest dodávat na Pražský hrad dřevo na věky věků
Když se řekne Habsburkové a 400 let, nejspíš každému naskočí Bílá hora. Jenomže první z archivních příspěvků ve Vltavínu vám doloží, že to mohl být i pořádný kopec dřeva.
-
Příst se musí, ale slušně! Přástky trvaly od Martina do poloviny dubna, vrchnost je často zakazovala
Připomeneme několik nejasností ze života Josefa Rosenauera, vydáme se k pramenům Lužnice, vzpomeneme na období přástek a vypravíme se za Rytíři z Lokšan a za úklidem Písku.
-
Chýnovské jeskyně a známý neznámý Ludvík Zatěranda
Stále nás mile překvapuje, kolik audiozáznamů v rozhlasovém archivu v Českých Budějovicích je v tak svěží a dobré formě, jako by byly natočeny včera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.