Příst se musí, ale slušně! Přástky trvaly od svatého Martina až do poloviny dubna, vrchnost je už v renesanci často zakazovala
Ve Vltavínu připomeneme několik nejasností ze života tvůrce Schwarzenberského plavebního kanálu Josefa Rosenauera, vydáme se k pramenům Lužnice, vzpomeneme, že zimní období bývalo dobou přástek, a vypravíme se za Rytíři z Lokšan a za historickým úklidem města Písku.
Příst se musí, ale slušně! To je heslo, které magazín Vltavín vysvětlí. Dozvíte se, že přástky trvaly od svatého Martina až do poloviny dubna, ale vrchnost je už v renesanci často zakazovala.
Celý pořad si poslechněte online.
Související
-
Bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili
Víte, jak vzniklo pořekadlo, které praví, že kominík přináší štěstí? V pořadu Vltavín to vysvětlí Josef Bažant, místopředseda spolku pro založení muzea kominického řemesla.
-
Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu
Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.
-
Při rekonstrukci kostela v Čejeticích na Strakonicku objevili unikátní gotické malby
Pro někoho je to jen změť čar, ale původně v kostele svatého Havla v Čejeticích na Strakonicku vymaloval neznámý středověký malíř biblické výjevy z posledních dnů Krista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.