Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu
Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.
Zkusili jste si někdy obléct nějaký kostým, nasadit si na obličej masku nebo se nalíčit a udělat ze sebe někoho jiného? Pokud ne, tak si buďte jisti, že je to zvláštní pocit, protože pak se skutečně začnete chovat jinak, přesně podle ducha té masky nebo kostýmu.
Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu. Více si poslechněte v magazínu Vltavín.
Související
-
Při rekonstrukci kostela v Čejeticích na Strakonicku objevili unikátní gotické malby
Pro někoho je to jen změť čar, ale původně v kostele svatého Havla v Čejeticích na Strakonicku vymaloval neznámý středověký malíř biblické výjevy z posledních dnů Krista.
-
Vzpomínka na pekaře Augustina Sobotoviče, který dlouhá léta roztápěl historickou obecní pec v Lenoře
Zemřel Augustin Sobotovič, legendární pekař, který udržoval tradici veřejného pečení chleba v Lenoře. Poslechněte si rozhovor, který vznikl přímo u pece v roce 2019.
-
Město Písek dostalo v 16. století trest dodávat na Pražský hrad dřevo na věky věků
Když se řekne Habsburkové a 400 let, nejspíš každému naskočí Bílá hora. Jenomže první z archivních příspěvků ve Vltavínu vám doloží, že to mohl být i pořádný kopec dřeva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.