Vzpomínka na pekaře Augustina Sobotoviče, který dlouhá léta roztápěl historickou obecní pec v Lenoře
Zemřel Augustin Sobotovič, legendární pekař, který udržoval tradici veřejného pečení chleba v Lenoře na Prachaticku. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl přímo u lenorské pece v roce 2019.
Vždy jednou do měsíce bývala v Lenoře roztopená obecní pec. U ní pro návštěvníky pekl chleba, ale také lenorské placky s česnekem a housky Augustin Sobotovič a jeho pomocný tým.
„Tato pec je z roku 1834, takových pecí tady bylo víc. Jedna verze říká, že byly tři, a druhá verze tvrdí, že jich bylo pět,“ vyprávěl v roce 2019 pekař Augustin Sobotovič. Pece byly veřejné a určené pro hospodyně, které si doma připravily těsto a pak společně pekly v jedné peci, aby se náklady na výrobu chleba snížily.
Tato tradice ožila v Lenoře v nové podobě na přelomu tisíciletí a od roku 2002 s ní byl spjatý právě Augustin Sobotovič.
Narodil se na Slovensku. Vyučil se pekařem, ale během svého dlouhého života pracoval i v jiných profesích. Na pekařinu postupem života nezanevřel, naopak. Dlouhá léta pomáhal i v jiných městech a obcích.
„Nepečeme jenom v Lenoře, ale žádají mě i jinde, například v Bavorově nebo Velešíně. To ale už kvůli zdravotním důvodům vzdávám. Osmdesátka na krku mi tvrdě zaklepala na dveře a zdraví se nelepší, naopak,“ vysvětloval mimo jiné v rozhovoru Augustin Sobotovič.
Související
-
Chcete dobrý chleba? Nenechávejte kvásek v lednici a upečený bochník balte do utěrky
Augustin Sobotovič je známý pekař, který každý měsíc roztápí pec v Lenoře. Řemeslu se vyučil roku 1956 na Slovensku, odkud pochází, a nejprve se mu věnoval pouze do 18 let.
-
Obleky za 20 tisíc, ale kultura bot u nás není, říká jeden z posledních tří ševců v kraji
Určitě si z nějaké pohádky pamatujete postavu ševce. Měl svojí dílnu a šil boty. K pohádkám patří dobré konce, ale co se týče ševcovského řemesla, s ním to vypadá špatně.
-
Není to o síle, nejdůležitější je hlava, říká tesař, který ctí tradiční postupy
Říká se, že je to stavební řemeslo číslo jedna. Kdyby stavbu správně nezaložili, nestály by dodnes díky jejich dubovým pilířům Benátky nebo Karlův most. Řeč je o tesařích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka