Město Písek dostalo v 16. století trest dodávat na Pražský hrad dřevo na věky věků
Když se řekne Habsburkové a 400 let, nejspíš každému naskočí pojem Bílá hora. Jenomže první z příspěvků Vltavínu, který natočil pro Český rozhlas České Budějovice ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek v roce 2002, vám doloží, že to mohl být klidně i pořádný kopec dřeva.
Vydáme se totiž do Písku, který jako město dostal v 16. století trest dodávat na Pražský hrad dřevo, a to kdykoliv jej o to hrad požádá. A věřte, nebo ne, tato povinnost přetrvala až do doby první republiky.
Zámecký park v Tažovicích
V další reportáži se, rovněž v archivní nahrávce, vypravíme s historikem Františkem Kubů do zámeckého parku v Tažovicích, do parku, který stál svého zakladatele prakticky všechny peníze.
Jak to bylo s dělením růží?
Už jsme zmínili Habsburky nebo rod Kotců z Dobrše, ale základním kamenem jihočeských rodů byli Rožmberkové. Asi bychom měli říci spíše Vítkovci. Ale k tomu máme někoho povolanějšího.
Václav Rameš, ředitel státního oblastního archivu v Třeboni, a jeho nahrávka z roku 2000 vysvětlí vše podstatné. A pokud jste někdy slyšeli o obrazu Dělení růží, pak tady zazní jeho základní princip.
Kde je pramen řeky Otavy?
Někdejší redaktor českobudějovické rozhlasové stanice a zakladatel pořadu Vltavín natočil ještě před koncem minulého století velmi zajímavou sérii nahrávek, v nichž se vydával k pramenům jihočeských řek. A natočil je tak dobře, že by byla škoda sérii neoprášit a nezačít vysílat znovu, protože nezestárla.
Pranýř ve Frymburku
V prvních měsících roku 2004, tedy před dvaceti lety, vznikala rozhlasová série, jejímž autorem byl Vlastimil Vondruška a která se jmenuje Historické obrázky. A to je další série, kterou bych rád znovu otevřel, protože také patří do kategorie těch, které nezestárly.
Související
-
Chýnovské jeskyně a známý neznámý Ludvík Zatěranda
Stále nás mile překvapuje, kolik audiozáznamů v rozhlasovém archivu v Českých Budějovicích je v tak svěží a dobré formě, jako by byly natočeny včera.
-
Zajímavosti z trocnovského památníku, který připomíná Jana Žižku
Památník Jana Žižky z Trocnova navštívíme v magazínu Vltavín. Zajímavé informace nabídne historik Jan Šimánek. K poslechu zve autor pořadu Zdeněk Zajíček.
-
Příběh hradu Velešín, domu sochaře Františeka Bílka a také zámku ve Lčovicích
Domy a lidé mají společné osudy a někdy jsou osudy domů dokonce podobně dramatické jako osudy lidské. Dokladem toho budou nahrávky, které uslyšíte v magazínu Vltavín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/c61cb9fdb5b8bd1e1a6d06ebcb7110e7.jpg?itok=4Fwwcnre)
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka