Příběh hradu Velešín, domu sochaře Františeka Bílka a také zámku ve Lčovicích
Domy a lidé mají společné osudy a někdy jsou osudy domů dokonce podobně dramatické jako osudy lidské. Dokladem toho budou nahrávky, které uslyšíte v magazínu Vltavín. Autor pořadu Zdeněk Zajíček připomene hrad Velešín, dům sochaře Františka Bílka, zámek ve Lčovicích a hrad Kynžvart.
Související
-
Procházka Českým Krumlovem, ale ne tím současným
Poslechněte si archivní rozhlasové nahrávky z Českého Krumlova, které vznikly takřka před 30 lety a zavedou do míst, kde stála kaple svaté Anny a krumlovské zámecké vězení.
-
Tvrz Tichá či rakouský Wildberg, kde věznili Václava IV. – zajímavosti z česko-rakouského pohraničí
V magazínu Vltavín se vydáme na hranice s Rakouskem. Nejprve se projdeme historií a současností tvrze Tichá, poté se vypravíme do rakouského Wildbergu.
-
Hrátky s hrádky 2 aneb Vzpomínky na archeologa Tomáše Durdíka
Ve Vltavínu navážeme na předchozí pořad, ve kterém jsme mimo jiné pouštěli archivní záznamy s archeologem Tomášem Durdíkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.