Bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili
Víte, jak vzniklo pořekadlo, které praví, že kominík přináší štěstí? Zvlášť pokud si na něj sáhnete. V magazínu Vltavín to vysvětlí kominík Josef Bažant, místopředseda Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci.
Tento spolek vybudoval kominické muzeum v jihočeském Záříčí nedaleko Veselí nad Lužnicí. Jeho členové pracovali na přípravách od roku 2015, kdy zakoupili bývalý vesnický hostinec v Záříčí. Postupem doby tady vznikla profesionální expozice.
A tu navštívil autor Vltavínu Zdeněk Zajíček. Vydejte se s ním na prohlídku a dozvíte se třeba, že bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili.
Související
-
Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu
Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.
-
Při rekonstrukci kostela v Čejeticích na Strakonicku objevili unikátní gotické malby
Pro někoho je to jen změť čar, ale původně v kostele svatého Havla v Čejeticích na Strakonicku vymaloval neznámý středověký malíř biblické výjevy z posledních dnů Krista.
-
Vzpomínka na pekaře Augustina Sobotoviče, který dlouhá léta roztápěl historickou obecní pec v Lenoře
Zemřel Augustin Sobotovič, legendární pekař, který udržoval tradici veřejného pečení chleba v Lenoře. Poslechněte si rozhovor, který vznikl přímo u pece v roce 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.