Symbolem úspěšné sklizně byl dožínkový věnec se všemi druhy obilí a lučními květy
Na konci každé sezóny je vždycky nějaká sláva. Když se z pole sklidí poslední brambory, bývá to dokopná, když se utrhne poslední hlavička chmele, tak se pořádá dočesná, když se z vinic odvezou hrozny, slaví se vinobraní, konopnická při sklizni konopí a dožínky se slaví na konci žní.
V magazínu Vltavín se vydáme po stopách a historii dožínek. A hlavně po cestě zrna od zasetí po sklizeň, ale i zpracování. Začneme u dožínkového věnce se všemi druhy obilí a lučními květy, který byl symbolem úspěšné sklizně, a skončíme ve mlýně.
Související
-
Mlynáři bývali nositelé pokroku, lidé vážení a ctění, bez kterých se ostatní prostě neobešli
Prostřednictvím magazínu Vltavín navštivte mlýn v Hněvkovicích na Českobudějovicku. Ve své zachovalé podobě je jediný na řece Vltavě.
-
Příst se musí, ale slušně! Přástky trvaly od Martina do poloviny dubna, vrchnost je často zakazovala
Připomeneme několik nejasností ze života Josefa Rosenauera, vydáme se k pramenům Lužnice, vzpomeneme na období přástek a vypravíme se za Rytíři z Lokšan a za úklidem Písku.
-
Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu
Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.