Fotografie, která musela zmizet ze světa. Archivní připomínka koncertu Davida Oistracha v Písku
V pořadu Vltavín se vydáme na cestu napříč jihočeskou historií, kterou zprostředkují archivní záznamy plné zajímavostí. Od dramatických událostí roku 1938, přes chýnovské netopýry až po vystoupení slavného ruského houslisty Davida Oistracha.
Nejprve připomeneme bouřlivý rok 1938, konkrétně 29. září, kdy probíhala jednání o Mnichovské dohodě, která měla zásadní vliv na tehdejší Evropu. Září toho roku bylo pro Československo velmi těžkým obdobím poznameným povstáním sudetských Němců v českém pohraničí.
Ačkoliv mobilizace československé armády a následné podpisy v Mnichově ukončily násilné akce, útoky na české obyvatele v pohraničí pokračovaly i v říjnu. Co se přesně dělo v jižních Čechách, připomene historik Jiří Dvořák.
V další části pořadu se přesuneme k veselejším tématům. Archivní nahrávka z magazínu Světozor českobudějovické rozhlasové stanice nás zavede do Chýnovské jeskyně na výpravu za netopýry. Tuto reportáž natočil před více než čtvrt stoletím redaktor Jaroslav Klíma spolu s geologem Františkem Krejčou, a nyní máte možnost ji znovu slyšet.
Chýnov si ale zaslouží pozornost ještě jednou. V reportáži Filipa Černého se vydáme do „Chaloupky“ sochaře Františka Bílka. Tento slavný umělec je s Chýnovem neodmyslitelně spojen, a my se podíváme na místo, kde tvořil svá velká díla.
Jiří Prášek, někdejší ředitel Prácheňského muzea v Písku, v závěru Vltavínu připomene návštěvu slavného ruského houslisty Davida Oistracha. Tato návštěva byla pro Písek významnou událostí, avšak kvůli politickým okolnostem měla být rychle zapomenuta.
Po setkání s Oistrachem vznikal v Písku článek s fotografií, na níž s houslistou pózuje jeden z místních komunistických funkcionářů. Oistrach ale záhy odjel do zahraničí a rozhodl se emigrovat. Když se o tom funkcionář dozvěděl, snažil se ututlat článek i fotografii, aby se tento moment nešířil dál.
Související
-
Dobrá Voda v Novohradských horách, slavné poutní místo, kam se za minulého režimu nesmělo
K rozvoji Dobré Vody na Novohradsku došlo počátkem 18. století, kdy zde vytryskl pramen léčivé vody a následně byl postaven poutní kostel Panny Marie Těšitelky.
-
Po prvním září 1939 nikdo z jihočeských mužů dobrovolně do nacistické armády nevstoupil
1. září máme zpravidla spojené se začátkem školního roku. Ale i druhé světové války. Ve Vltavínu připomeneme, jak se začátek konfliktu promítl do života v jižních Čechách.
-
„Vy jste mě chtěla slyšet? Tak mě uslyšíte.“ To byl začátek přátelství mezi pěvkyní a její fanynkou
V magazínu Vltavín připomeneme příběh jihočeské rodačky Marie Martínkové. Pokud nevíte, kam jméno zařadit, zkuste si najít román Strážská černá paní, jehož je autorkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.