Po prvním září 1939 nikdo z jihočeských mužů dobrovolně do nacistické armády nevstoupil, i když měli tu možnost
1. září máme zpravidla spojené se začátkem školního roku. Ale i druhé světové války. Ve Vltavínu připomeneme, jak se začátek tohoto konfliktu promítl do života v jižních Čechách. Poté se přesuneme už potřetí a naposledy do období reforem zaváděných císařem Josefem II.
Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. Konflikt vzal život 60 milionům lidí a byl tím nejničivějším v lidských dějinách. Válka v Evropě začala 1. září 1939, když nacistické Německo napadlo Polsko. Jak se první dny války promítly do života lidí na jihu Čech?
1. září 1939 připadlo na pátek. Pokud v ten den vycházely noviny, pak se zabývaly možná ještě tak čerstvě podepsanou smlouvou o neútočení mezi Německem a Sovětským svazem. O výstřelech, které prvního září padly v Gdaňsku, na jihu Čech většinou ještě nikdo netušil.
Přesto v protektorátu Čechy a Morava zavládla tísnivá atmosféra, na jihu Čech bylo v tyto dny preventivně zatčeno asi 350 lidí jako jakási pojistka proti případným všelidovým protestům.
Jako první odvedli Němci některé představitele jihočeské politické elity. „Byl zatčený bývalý českobudějovický starosta a představitel Národně socialistické československé strany Alois Neuman a za stranu lidovou byl páter Josef Plojhar,“ připomíná historik Jiří Dvořák.
Přežít a přizpůsobit se situaci, to byl základní pud každé rodiny. Ke cti Jihočechů je nutné přičíst, že ačkoliv existovala oficiální možnost vstoupit do německých vojsk dobrovolně, nikdo z českých a jihočeských mužů to neudělal.
A byl zaveden přídělový systém. Abychom si jej dokázali představit – každý dospělý člověk musel vyjít na týden se 700 gramy masa, tedy ani ne tři čtvrtě kilogramem, koupit by mohl také necelý litr a půl mléka, přesně 1,4 litru. Dalších mléčných výrobků, tuků a oleje bylo na týden a osobu k zakoupení 420 gramů, 280 gramů másla a nebo dvanáct a půl deka mýdla na čtyři týdny.
Třetí výprava za dektrety Josefa II.
12. ledna 1782 vešel v platnost dekret císaře Josefa II., který znamenal zrušení velkého množství klášterů. Proč se vůbec syn Marie Terezie pro takový krok rozhodl a jak to vypadalo v praxi?
Ze současného pohledu vnímáme zrušení klášterů jako barbarský čin, protože zaniklo mnoho kulturních hodnot, ale císař Josef II. se pro něj rozhodl na základě pragmatického uvažování.
„Myslel na potřeby státu a obyvatel i církve, jakkoli to může znít paradoxně. Rušení klášterů bylo součástí široce pojatých reforem církevní správy a právě z majetku zrušených klášterů bylo potom financováno zřizování nových farních kostelů a také nových škol,“ říká Daniel Kovář, ředitel Státního okresního archivu České Budějovice.
Císař Josef II. chtěl, aby každý podaný jeho velké monarchie měl k dispozici kostel vzdálený maximálně hodinu cesty od domova. „Bylo to nařízení pragmatické, aby se podaní nezdržovali dlouhými cestami. Farnosti byly obrovské, takže někteří obyvatelé, třeba z horských oblastí, to měli do kostela skutečně daleko,“ připomíná Daniel Kovář.
Síť kostelů bylo proto nutné zahustit. V 80. letech 18. století tak vznikly v Čechách stovky nových svatostánků. V tomto období bylo postaveno nejvíc kostelů v české historii.
Na stavby však byly potřeba peníze a také bylo nutné obsadit nové kostely duchovními. Právě k tomu posloužilo rušení klášterů. V českých zemích jich zanikla zhruba třetina.
„Víme, že rušení klášterů nebylo bezhlavé, byl to promyšlený a několik let trvající proces začínající už v roce 1781. Roku 1782 se pak po celé monarchii rozjeli státní komisaři, kteří zjišťovali, jakou činnost vyvíjejí jednotlivé kláštery a jaký mají majetek. Na základě toho se pak rozhodlo, které budou zrušené,“ uvádí Daniel Kovář.
Více si poslechněte ve vydání Vltavínu online.
Související
-
Císař Josef II. byl praktický a spořivý, nepotrpěl si na luxus a přehnané ceremonie
S vládou Marie Terezie a jejího syna Josefa II. jsou spojené velké změny, které dopadly i na jižní Čechy. Reformy byly pragmatické, měly hlavně pomoci obraně monarchie.
-
V okolí Budějovic, Lišova i Třeboně bylo mnoho nalezišť železné rudy. Doly měly i svá jména
Železná ruda se těžila i na jihu Čech. Nevznikly sice obří doly ani velkoprůmyslové železárny, ale nalezišť byly desítky až stovky. Nacházely se na Budějovicku i Třeboňsku.
-
Budějovičtí měšťané mohli koupit v dražbě majetek kláštera, mimo jiné i Sokolský ostrov
Když na konci 18. století císař Josef II. nařídil zrušení třetiny klášterů, znamenalo to i konec dominikánského řádu v Budějovicích. Jeho majetek se rozprodával v dražbách
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.