Agatha Christie pojmenovala postavu podle jihočeské učitelky. O Československu se ve svých detektivkách zmínila víckrát
Agatha Christie, nejvydávanější spisovatelka všech dob, napsala tolik románů, povídek a divadelních detektivek, že skoro nejdou spočítat. Své náměty, zápletky i postavy přitom hledala všude kolem sebe. Díky zkušenosti z práce válečné zdravotní sestry se vyznala v lécích, a tím pádem i v jedech. Díky druhému manželovi se dostala k archeologickým vykopávkám v Bagdádu, což přineslo do jejích detektivek orientální téma.
Slečnu Marplovou vytvořila Agatha Christie podle své babičky. A postavu vychovatelky v příběhu Viděla jsem vraždu podle své české přítelkyně, dokonce jihočeské. „Je to stopa, která byla velmi dlouho veřejnosti neodhalena. Jihočeská učitelka, paní Olga Simonová z Husince, se jednou nudila na schůzi, a protože četla knihy Agathy Christie a strašně se jí líbily, tak se rozhodla, že jí napíše dopis,“ líčí předsedkyně české pobočky Společnosti Agathy Christie Jana Ohnesorg.
Paní Simonová se tedy obrátila na britské velvyslanectví v Praze, bylo to v 60. letech minulého století, a kurážně požádala, jestli by jí nedodali adresu spisovatelky. „Oni adresu poskytli a paní Simonová potom spisovatelce napsala, jak moc má ráda její tvorbu, a představila se jí. A Agatha Christie odepsala,“ vypráví Jana Ohnesorg.
Tak vzniklo dopisové přátelství mezi ženami, které trvalo přes třináct let. „Ony si psaly až do spisovatelčiny smrti. A i když to nebyla moc velká frekvence, jeden, dva dopisy ročně, tak to opravdu bylo mimořádné. Agatha psala Olze ručně, což je vzácnost, protože ona většinou odepisovala svým fanouškům na stroji a dopisy jen podepisovala,“ dodává Jana Ohnesorg.
Paní Simonová si podle ní s britskou spisovatelkou vyměňovala například informace o dětech nebo o tom, jak která strávila svátky. „A zároveň Agatha Christie vždy posílala Olze svou novou knihu. Takto jednou dostala paní Simonová knihu Halloween’s Party – v českém vydání Viděla jsem vraždu – a když ji otevřela, zjistila, že tam figuruje au-pair jménem Olga Semjonová. Takže postava vyloženě pojmenovaná podle Olgy Simonové,“ říká Jana Ohnesorg.
Českou stopu je ale možné najít i v jiných dílech Agathy Christie. Například ve Smrti v oblacích z roku 1935 se píše: „Československo musí být úžasná země. Zdá se, že všechno pochází odtamtud – boty, sklo, rukavice, a teď i těsnopis. Úžasné.“
Podle předsedkyně českého zájmového spolku měla spisovatelka přehled o tom, co se děje ve světě, co odkud pochází. „O Československu věděla už mnohem dřív, než si začala dopisovat s Olgou Simonovou. Třeba v povídkách s Harley Quinnem jedna postava odjíždí na rekreaci do Karlových Varů nebo ve špionážních románech někdo odjede za železnou oponu do Prahy a tak dál,” doplňuje.
Mimochodem, paní Olga Simonová je čestnou členkou Společnosti Agathy Christie v České republice, stejně jako herec David Suchet, známý představitel Hercula Poirota, nebo vnuk spisovatelky Matthew Prichard.
Jestli chcete o životě a díle slavné autorky detektivek vědět víc, poslechněte si celý rozhovor s Janou Ohnesorg. Možná vás inspiruje k tomu, abyste si přečetli některý z detektivních příběhů nebo třeba Nedokončený portrét – autobiografický román, který Agatha Christie vydala pod pseudonymem Mary Westmacott a z angličtiny jej pro české čtenáře přeložila právě Jana Ohnesorg.
Související
-
Agatha Christie: Vražda v Orient-expresu. Čte Norbert Lichý
Novelu zařadila Britská asociace autorů detektivních románů mezi 100 nejlepších detektivek všech dob. Modelový případ „vraždy v zamčeném pokoji“ končí nečekanou katarzí.
-
Ukradl koule do biliáru, ale odčinil to svým psaním, říká o Karlu Mayovi znalec jeho díla
Už 180 let uplynulo od narození Karla Maye. Autor příběhů z Divokého západu i východu patří mezi slavné umělce. Jak barvitý a složitý měl osud, ale vědí opravdu jen znalci.
-
Kdyby policie prověřovala, co autoři detektivek hledají na internetu, jdeme všichni do vězení
Na kopci, Promlčení, Polednice, Vzplanutí a teď Mizení – to jsou detektivkové tituly spisovatele Jiřího Březiny. Za dva z nich získal i cenu pro nejlepší českou detektivku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.