Ukradl koule do biliáru, ale odčinil to čtyřiceti lety psaní o cti a přátelství, říká o Karlu Mayovi znalec jeho díla
Už 180 let uplynulo od narození Karla Maye, slavného autora příběhů z Divokého západu, ale i východu. Že psal nejenom o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, se všeobecně ví méně. A jak barvitý a složitý osud spisovatel žil, to vědí už opravdu jen fanoušci a znalci. Patří k nim Karel Deniš, jinak právník a hudební producent.
„Karel May se narodil v roce 1842 do velmi chudé tkalcovské rodiny na druhé straně Krušných hor. Tvrdil o sobě – i když se mu nedá vždycky věřit – že byl asi první dva roky svého života slepý. A z toho odvozuje svoji bohatou fantazii, protože babička mu četla orientální pohádky,“ líčí znalec.
Tím ale pohádka Maye skončila. „Poté, co absolvoval učitelský seminář, už měl spoustu problémů. Měl psychické potíže, slyšel v hlavě hlasy, které ho naváděly k nehezkým věcem. Byly to sice kriminální skutky lehčího charakteru, nicméně byl dvakrát za sebou ve vězení, dohromady téměř devět let,“ vypráví Karel Deniš.
Podvody, šalby a krádeže Karla Maye byly z dnešního pohledu opravdu drobné. Možná pod vlivem duševní choroby, která tehdy ještě nebyla popsána, sebral třeba utěrku v hospodě, cigaretovou špičku v lokále nebo obdobným způsobem odcizil kulečníkové koule. „On také jednou někomu odvedl koně. Šel asi dva kilometry, protože na koni neuměl jezdit, a jelikož byl malý, tak na toho koně ani nevylezl. Tak ho pak někomu věnoval. On si ty ukradené věci nenechával,“ zastává se svého idolu z mládí Karel Deniš.
Karel May podle něj trpěl fixní ideou, že mu svět ublížil. „Což byla i pravda, protože v dětství a mládí se k němu nadřazení profesoři, kněží, panstvo hezky nechovali. A on se jim chtěl pomstít. Byl to tedy zvláštní způsob pomsty. Ale on si ty své skutky také odseděl. A ve vězení si napsal, jak změní svůj život, a to taky udělal,“ zdůrazňuje.
Čtěte také
Autor mnoha desítek knižních titulů si své hříchy odpracoval dalšími čtyřiceti lety literární práce, která byla Denišovými slovy na svou dobu vynikající a přitažlivá. „Byl to hrdina triviální literatury. Muž, který začal jako první psát v Evropě o Indiánech pozitivně, protože do té doby se tu popisovali jako krvežíznivé bestie. A byl to člověk, který dodnes prodal asi 240 milionů knížek. A to je úctyhodný počet,“ říká.
Nejeden z nás už asi slyšel, že Karel May psal o Indiánech, aniž by kdy byl v Americe. „Ani to není úplně pravda,“ reaguje Karel Deniš. „On v Americe byl, ale až poté, co napsal své stěžejní romány. Abych se ho přesto zastal – on měl doma neobyčejně bohatou knihovnu plnou odborné literatury. Sice si vymýšlel postavy a příhody, ale reálie, oblečení, příroda a tak dále, dost pěkně odpovídají skutečnosti Ameriky poslední třetiny 19. století.“
Spisovatel zanechal svou stopu i v Čechách. Celý rozhovor s Karlem Denišem o Karlu Mayovi, jeho fenoménu i dalších zajímavostech si poslechněte online.
Související
-
Každý díl Vinnetoua viděl nejmíň 500krát, jeho sbírka filmových artefaktů zabírá dvě místnosti
Mohli byste si myslet, že je blázen. Převléká se do kostýmů Vinnetoua a fotí se na místech, kde slavné filmy vznikaly. Jaroslav Maryška ale shromáždil nečekané bohatství.
-
Trhák poznáme podle toho, že lidé nechodí na záchod, směje se manažerka budějovických multikin
Už sedm milionů lidí navštívilo jihočeská multikina CineStar. Před 20 lety začalo první promítat v budějovických Čtyřech Dvorech. Později se připojil ještě větší komplex.
-
Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih
Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.