Každý díl Vinnetoua viděl nejmíň 500krát, jeho sbírka filmových artefaktů zabírá dvě místnosti
Mohli byste si myslet, že je blázen. Převléká se do kostýmů Vinnetoua a fotí se v nich na místech, kde se slavné filmy natáčely. Vášeň ale Jaroslava Maryšku zavedla za tvůrci filmových mayovek a přiměla ho shromáždit nečekané sbírkové bohatství. I duševní.
Vinnetou z Husince, tak lidé přezdívají Jaroslavu Maryškovi, který sotva spatřil první film s rudým gentlemanem, už mu propadl. To byl v mateřské školce. Zápal pro věc ho nepřešel ani se základní školou, ani s pubertou, ba ani s univerzitou, manželstvím či otcovstvím.
Třiatřicetiletý češtinář, občanským povoláním obchodní zástupce a jinak též moderátor Husineckých křesel pro hosta, už viděl každý díl Vinnetoua aspoň 500krát. A jeho sbírka, která obsahuje vše, co se filmových mayovek týká, zabírá dvě místnosti na tamní radnici.
Kromě pohlednic, plakátů, rekvizit, pravých filmových kostýmů nebo i hereckých smluv Jaroslav Maryška sbírá také vzpomínky. Jezdí za členy štábu do Chorvatska a získává od nich cenné trofeje. „Mám doma spoustu fotografií z natáčení, které si třeba kaskadéři padesát let schovávali na památku a pak byli do té míry hodní, že mi je věnovali do archivu. Řekli, jo, má to smysl dát to tobě, naše děti to nezajímá, ony by to vzaly a vyhodily, a u tebe to bude uchováno a budou to moct vidět i další desítky lidí,“ vypráví.
Jeho trofeje tedy mají věcnou cenu, ale představují i duševní bohatství. „Duševně pro mě nejvíc znamenají setkání s lidmi. Snažím se hledat ty, kteří nejsou moc známí. Třeba stavitele filmových kulis. Nebo kaskadéra, který stál ve čtvrté řadě třicet metrů od kamery a nikdo za ním nikdy nepřišel a nikdo ani neví, že na tom filmu dělal. A to je to, co mě baví nejvíc,“ říká.
Překvapený dublér Pierra Briceho
Na záhřebském sídlišti objevil například dubléra Pierra Briceho. „Našel jsem ho doma v sobotu v osm hodin večer a ten člověk se strašně divil, že vůbec někdo ví, že on se tím dublováním slavného herce čtyři roky zabýval. A otevřel se mi do té míry, že už jsme dneska, po deseti, patnácti setkáních, velcí přátelé,“ líčí.
Informace a historky z natáčení, které účastníci nikdy nikomu neřekli, jsou pro Jaroslava Maryšku největším bohatstvím. A také to, jakou radost svým zájmem tvůrcům dělá. „Jsem rád, že je to oboustranné. Oni mě naplňují a je naplňuje to, že je jim osmdesát let a někdo o ně projevuje zájem,“ dodává.
Čtěte také
Jaroslav Maryška se kvůli své vášni naučil i chorvatsky. „Nějaké základy jsem získal na vysoké škole, kde jsem studoval bohemistiku a v rámci toho i slavistiku a slovanské jazyky. Ale grunt nastal až poté, kdy jsem jel do Chorvatska poprvé, podruhé, potřetí a odposlouchával. A nejvíc mi pomohla jedna z nejvzácnějších věcí, co ve svém archivu mám – deset ručně psaných knih od kaskadéra Zvonimira Kuzmiće, který za války v bývalé Jugoslávii v 90. letech vzpomínky na natáčení sepsal. On mi to věnoval,“ vysvětluje.
I díky takovým zážitkům vášeň pro filmové mayovky v Jaroslavu Maryškovi s věkem neubývá, ale roste. Jeden cenný artefakt generuje druhý, jedno setkání podmiňuje druhé. „Krásné na tom je, že ti kluci se třeba čtyřicet, padesát let neviděli a až na základě toho, že přijel nějakej Jarda z Čech a chce najít někoho dalšího z jejich filmu, je to donutí, aby se po padesáti letech potkali. A pak je krásné poslouchat, co si povídají. To je to duševní bohatství,“ uzavírá.
A co říká na jeho vášeň manželka? Umí on všechny filmy s Vinnetouem zpaměti? A jedná sám někdy jako rudý gentleman? Celý rozhovor s Jaroslavem Maryškou si poslechněte online.
Související
-
Vinnetou, Old Shatterhand a další postavy z románů Karla Maye ve slavných filmových melodiích
Romány německého spisovatele Karla Maye, který viděl Indiány leda na obrázku, jsou pro někoho možná pokleslým čtivem, ale pro mnoho čtenářů zdrojem krásných zážitků.
-
Mám tři mobilní telefony, příspěvky na Instagram můžu dávat vždycky, směje se blogerka Budějčanda
Nikdo neví, jak se jmenuje, ani jak vypadá. Přesto ovlivňuje mnoho lidí. Blogerka Budějčanda představuje na sociální síti krásy města, jídlo z restaurací i kulturní akce.
-
Rozhodl se psát jako Jules Verne. Dobrá kniha musí být podle spisovatele Jiřího Macouna dynamická
Českobudějovický spisovatel a ilustrátor Jiří Macoun je autorem dětských dobrodružných příběhů, knih z oblasti vojenské historie po mladé čtenáře a také komiksů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.