Co chtějí ve virtuální realitě zažít senioři? Překvapilo nás, že touží po obyčejném lese, odpovídá pedagožka
Virtuální realita nemusí nutně sloužit pouze pro zábavu. Velmi výrazně může zpříjemnit život seniorům. Výzkumu na toto téma se v rámci mezinárodního projektu VIREAS věnovala vysokoškolská pedagožka Věra Suchomelová z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„Seniorů jsme se ptali, co by ve virtuální realitě chtěli vidět. Zařízení jsme jim představili jako takové kouzelné brýle. Na základě odpovědí asi 160 klientů z různých domovů jsme sestavili sadu virtuálních prostředí. Pro nás bylo velkým překvapením, že nejvíc toužili podívat se do obyčejného lesa, chtěli se v něm prostě projít,“ popisuje pedagožka, která se oboru sociální práce věnuje přes dvacet let.
Kromě sady zážitků ve virtuální realitě v rámci projektu vznikl také soubor metodických pokynů, které sociální pracovníci můžou používat, i když třeba nemají k dispozici nejmodernější techniku.
Odborníci se ale shodli, že digitální technologie nemůže zcela vynahradit sociální kontakt. „Potřebu být v kontaktu s okolním světem a stát se jeho součástí ale virtuální realita do jisté míry naplnit může,“ upřesňuje Věra Suchomelová.
„Lidé třeba vidí, jak se svět kolem nich mění, a virtuální realita je pro ně kontaktem s něčím novým. My jsme se snažili, aby se stala nástrojem ke skutečnému kontaktu s člověkem v reálném životě. Je to zdroj impulzů, se kterými se může dál pracovat,“ doplňuje.
Tématu se bude podrobně věnovat konference nazvaná Digitální technologie ve volném čase seniorů, která se uskuteční ve čtvrtek 28. listopadu na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zúčastnit se jí může kdokoliv.
Celý rozhovor s pedagožkou Věrou Suchomelovou si poslechněte online.
Související
-
Chytají smajlíky a vaří. Virtuální realita pomáhá pacientům písecké nemocnice rozhýbat ruce
Rozhýbat ruce po úrazu nebo při neurologických onemocněních pomáhá v písecké nemocnici nový přístroj. Využívá virtuální realitu, cvičení tak může být zábavnější.
-
Už je těžké rozlišit, za čím stojí člověk a co je manipulace umělé inteligence, upozorňuje analytik
Homo sapiens roboticus. To je podle matematika a analytika Dalibora Vavrušky člověk budoucnosti. Ten, který se musí naučit žít v době robotů, jež sám vytvořil.
-
Idyla jako z románu Babička je dnes už nereálná, říká o zajištění seniorů v Česku ekonom a sociolog
Ve 40. letech 21. století bude už třetina obyvatel v důchodu. „Je jisté, že to bude problém,“ říká Jaroslav Šetek, který vyučuje ekonomii, hospodářskou a sociální politiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.