Vinnetou, Old Shatterhand a další postavy z románů Karla Maye ve slavných filmových melodiích Martina Böttchera
Romány německého spisovatele Karla Maye, který viděl Indiány leda na obrázku, jsou pro někoho možná pokleslým čtivem, ale pro mnoho lidí zdrojem krásných čtenářských zážitků škádlících fantazii ve věku dětství a dospívání.
Z nich vyšel německý režisér narozený v Rakousku Harald Reinl (a pak další tvůrci) při natáčení série dobrodružných filmů, jejichž hlavními hrdiny byli mladý apačský náčelník Vinnetou a jeho pokrevní bílý bratr Old Shatterhand. Ztělesnili je francouzský herec Pierre Brice a jeden z filmových Tarzanů, Lex Barker.
Tyto filmy, vzniklé v nákladné koprodukci Německo-Jugoslávie-Francie, sbíraly už v 60. letech divácké úspěchy především ve střední Evropě, bývalé Československo z toho rozhodně nevyjímaje. Dodnes patří v častých televizních reprízách k milým nostalgickým podívaným.
A jistě k tomu hodně pomohla i hudební složka, za níž stál rodilý Berlíňan Martin Hermann Böttcher. Na hodiny klavíru chodil již v dětském věku, ale jeho chlapeckým snem bylo státi se pilotem. Dokonce jako sedmnáctiletý mladík absolvoval letecký výcvik v Lutwaffe, ale do akce nikdy nešel.
Uvíznul však v čase druhé světové války v zajetí, kde se naučil hrát na kytaru. Po válce zahájil Martin Böttcher kariéru v Nordwestdeutscher Rundfunk. Postupně se v 50. letech z Böttchera kytaristy, který zkoušel také instrumentálky ve stylu Lese Paula, stal úspěšný autor hudby pro filmové a televizní produkce.
Čtěte také
Oslnivý úspěch přišel ale až v letech šedesátých, kdy Martin Böttcher vytvořil partitury ke zmíněným filmovým adaptacím románů Karla Maye. Bylo jich celkem deset. Začalo to už v roce 1962 snímkem, který je v Čechách dobře znám jako Poklad na Stříbrném jezeře.
A v pořadu Vlídné tóny ho půjdeme hledat v hudbě také českou, nebo dokonce jihočeskou stopou, neboť ústřední Böttcherova melodie z tohoto filmu zazní i v podání skupiny rodáka z Písku, kytaristy Karla Duby.
K poslechu nabídneme ve Vlídných tónech v podání orchestru, který řídil sám Martin Böttcher, melodie z dalších zfilmovaných mayovek jako Mezi supy, Žut nebo Old Surehand.
Řadou komerčních úspěchů (například za spolupráci na seriálu Derrick) i cen ověnčený německý skladatel Martin Böttcher se odebral na věčnost v dubnu 2019 v požehnaném věku 91 let.
Související
-
Cesta populárního Ptačího tance ze Švýcarska přes Belgii do kanadského Edmontonu
Ptáčci se vůkol nás už se zvolna s postupujícím jarem rozezpívávají, a k tomu to pro většinu nás příjemnému jevu připojím i hrstičku instrumentálních hitů.
-
Slavné Vangelisovy Ohnivé vozy, ale také krásná instrumentálka velké hvězdy Johna Denvera
Stabilní posluchačskou přízeň na sebe váže původní filmová melodii autora a vlastně interpreta v jedné osobě Vangelise s názvem Chariots of Of Fire, tedy Ohnivé vozy.
-
Slavné Oscarem oceněné filmové melodie
Zažít milé romantické chvíle můžete o svátečním večeru při poslechu pořadu, který připravil a zasvěceným komentářem doplnil Jiří Kasal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.