Moudrý jako sova? Podle nejnovějších výzkumů to tak úplně neplatí, říká ornitolog Ondřej Fišer

4. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rozhovor s ornitologem Ondřejem Fišerem

Když se řekne ornitolog, většina z nás si představí člověka v terénním oblečení třeba někde na okraji rybníka, jak s velkým dalekohledem, často maskovaný, pozoruje ptactvo. Ondřej Fišer z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích této představě příliš neodpovídá. Zkoumá totiž především chování a myšlení opeřenců.

„Teprve až relativně nedávno se zjistilo, že ptáci mají v mozku extrémně vysokou hustotu neuronů. Přestože je jejich mozek malý, ve srovnání třeba se savci, a nemá tolik vrstev, zejména krkavcovití ptáci nebo papoušci jsou poměrně inteligentní,“ říká mladý vědec, který momentálně na Přírodovědecké fakultě dokončuje doktorské studium.

Ornitolog Ondřej Fišer

Právě ptačí mozek je v současnosti předmětem důkladného zkoumání mnoha vědců. Vypadá sice jinak než ten u savců, řeší ale stejné problémy a úkoly. „Jsme schopni nahlédnout do úplně jiného řešení. Třeba myši nebo krávy mají v tomto směru celkem podobné struktury, ale u ptáků je to jinak. Nejnovější výzkumy nám pomáhají odkrýt poměrně zajímavý vývoj,“ nastiňuje Ondřej Fišer.

Mnohé výzkumy překvapují i samotné odborníky. Například sovy jsou tisíce let symbolem moudrosti, zmínky o tom najdeme už v antické mytologii. Skutečnost je ale podle Ondřeje Fišera jiná. „Když jsme se podívali do sovího mozku, zjistili jsme, že hustota neuronů v něm a schopnost řešit problémy je skoro až o polovinu nižší než u krkavců. Sovy jsou experty na lov malé pohyblivé kořisti v noci a mají k tomu perfektně uzpůsobený zrak, ale ostatní činnosti tak dobře nezvládají,“ konstatuje.

A jak chytří jsou papoušci v indonéské džungli? Které ptačí druhy mají nejzajímavější rituály při rozmnožování? Celý rozhovor s ornitologem Ondřejem Fišerem si poslechněte online.

Související