Hejno kriticky ohrožených poláků malých na Třeboňsku se rozrostlo díky spolupráci tří zoologických zahrad
Tři zoologické zahrady posilují populaci poláků malých na Třeboňsku. Tito vodní ptáci na začátku století z naší přírody téměř vymizeli kvůli vysušování mokřadů, v současnosti stále patří mezi kriticky ohrožené druhy. Zoo Hluboká, Zoo Ostrava a Safari Park Dvůr Králové spojily své síly, aby polákům malým na jihu Čech pomohly.
„V této malé voliéře máme hejno poláků různých druhů. Polák malý mezi nimi patří k nejmenším. Má hnědé krycí zabarvení, zvláště v tomto podzimním čase, kdy už má přepeřeno na zimu. Samce poznáte poměrně snadno, má krásné žluté oko, zatímco samička má hnědé oko,“ ukazuje hejno poláků v Zoo Hluboká jejich ošetřovatel Ondřej Srb.
Polák malý je z nich asi úplně nejneklidnější. „Opravdu se jedná o kachničky, které se rády schovávají. Jakmile je nějaký neklid, jsou mezi prvními, kdo utíká pryč, případně se začnou potápět,“ potvrzuje ošetřovatel.
Odchov těchto ptáků podle něj není jednoduchý. „Poláci malí jsou poměrně dost nároční na místo k zahnízdění. Ostatní druhy mají tendence je utlačovat a oni vymysleli další způsob, jak vyvést svá mláďata, snáší jiným druhům poláků do hnízda svoje vejce. Nám se dosud podařilo zahnízdit poláky malé pouze jednou,“ popisuje.
Právě proto poláci malí ze Zoo Hluboká ještě nemohli posílit populace ve volné přírodě. „Vypuštění poláci pochází z chovu Zoo Ostrava a Safari Parku Dvůr Králové, se kterými spolupracujeme na tomto projektu. Ještě se na něm podílí Česká zemědělská univerzita, která provádí monitoring na lokalitách, sleduje ta zvířata,“ uvádí zooložka hlubocké zahrady Markéta Jariabková.
Čtěte také
Od roku 2021 posílilo malou populaci poláků malých na Třeboňsku poměrně početné hejno. „Vypustili jsme celkem 39 poláků malých, v letošním roce bylo vypuštěno nejvíce zvířat, a to devatenáct. Všichni jedinci jsou označení ornitologickým kroužkem a nosní značkou, aby bylo možné je sledovat,“ upřesňuje Markéta Jariabková.
Tito vypuštění poláci ale nezůstávají celoročně jen na třeboňských rybnících. „Migrují i do jiných zemí nebo jiných končin naší republiky. A máme samici, která pravidelně létá sem na Třeboňsko a do Maďarska na několik lokalit,“ říká zooložka.
Posilování populace poláků malých na jihu Čech je v plánu i v budoucnu. Bude záležet na tom, jak se budou dařit odchovy v zoologických zahradách.
Související
-
Přijde první srpen a rorýsi letí, následují je čápi a kukačky, líčí ochranář zvyky stěhovavých ptáků
Naše území opouští před zimou řada stěhovavých ptáků. První jsou rorýsi. „Následují je čápi, pak letí kukačky, křepelky nebo moták pochop,“ uvádí ochranář Karel Makoň.
-
Vzácný brouk svižník se po letech vrátil do pískovny na Třeboňsku. Stalo se tak i díky těžařům
V pískovně Cep II se objevil vzácný svižník písčinný. Prostor pro ohroženého brouka vytvořila citlivá obnova. V Česku se v současnosti vyskytuje jen na dvaceti místech.
-
Zoologické zahrady nedokáží spasit všechna ohrožená zvířata, říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek
Přírodovědec a manažer Miroslav Bobek je od roku 2010 ředitelem zoologické zahrady v Praze. Dlouho také pracoval v Českém rozhlase a proslavil se hlavně projektem Odhalení.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zeman trvá na svých verzích o Vrběticích. ‚Nejsou důkazy, že to byli ruští agenti, BIS je neschopná,‘ tvrdí
-
Tendr silničářů ve středních Čechách skončil fiaskem. Dodavatelé se spojili a nabídku o miliardu přešvihli
-
Dělníci od Velkých jezer, polští emigranti a ženy z Michiganu. O Bílém domě rozhodnou v sedmi státech
-
Digitalizace není v Česku priorita, mrzí experta. K posouzení DSŘ prý chybí dostatek dat