Vzácný brouk svižník písčinný se po letech vrátil do pískovny na Třeboňsku. Stalo se tak i díky těžařům
Po jedenácti letech se v pískovně Cep II na Třeboňsku objevil vzácný svižník písčinný. Prostor pro ohroženého brouka vytvořila citlivá obnova lokality. V Česku se v současnosti vyskytuje jen na dvaceti místech.
„Tohle je typické místo, kde ho objevit. Je tu jemný písčitý substrát, blízko těžební jezero. Máme tady takové plochy, kde se střídá písek a jemnější materiál,“ ukazuje na břehu pískovny Cep II na Třeboňsku českobudějovický entomolog Jiří Řehounek.
„Svižník písčinný je poměrně malý brouk, ovšem pěkně dekorovaný. Jeho krovky jsou takové hnědo-zelené a na nich má žluté skvrny,“ popisuje.
Jedná se o vzácného brouka. „Známe ho tady z cepské pískovny zhruba před deseti lety, další místo bylo třeba na Halámkách, ale je to opravdu vzácný brouk. Původně žil na písčitých náplavech řek, odtud ale zmizel, protože řeky jsou regulované a dneska už náplavy nevytvářejí,“ uvádí Jiří Řehounek.
Svižník tak musel hledat v krajině jiné zázemí a našel ho na místech vytvořených člověkem. „Obvykle jsou to těžebny jako tady na pískovně, případně to mohou být popílková odkaliště, kam se ukládá popílek po spalování uhlí z elektráren. Ten substrát, ve kterém žije larva brouka, je právě podobný jako na jemnozrnných říčních náplavech,“ doplňuje entomolog.
Čtěte také
Vzácný brouk se na pískovně objevil díky šetrnému přístupu společnosti, která těží štěrkopísek. „Na pískovně Cep II využíváme přírodní obnovu při rekultivaci už řadu let. Na počátku byl podnět Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, abychom místo borovic vysazovaných až k vodě vytvářeli zajímavější stanoviště,“ vzpomíná Kamila Botková, specialistka pro biodiverzitu ze společnosti Českomoravský štěrk.
„Dnes tvoříme členité břehy s mělčinami a zátokami, které ponecháváme přirozenému vývoji. Máme samozřejmě velkou radost, že výskyt vzácných druhů potvrzuje správnost našeho postupu. Je to motivující pro další práci i na jiných lokalitách,“ komentuje.
Svižník písčinný ale není jediným vzácným živočichem, který se na pískovnách začal objevovat. Mezi další patří například břehule říční, saranče blankytná nebo pavouk slíďák břehový.
Související
-
Břehule, rosničky, čolci i samotářské včely nachází útočiště v bývalé pískovně u Plané nad Lužnicí
Studenti pomáhají s obnovou tůní a mokřadů u Plané nad Lužnicí na Táborsku. Nové biotopy vznikají na místech, kde se nedávno těžil písek. Útočiště tam najde řada živočichů.
-
Zemědělci v traktorech jezdí na polích slalom. Pomáhají tak chránit ohrožené čejky chocholaté
Zemědělci a ornitologové na Českobudějovicku spolupracují na záchraně čejky chocholaté. Tento pták z naší krajiny postupně mizí. Ochranáři proto hnízda označují tyčemi.
-
Desítky kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů se objevují na pasekách po kůrovcové těžbě
Kůrovcová kalamita může prospět přírodě. Po těžbě dřeva se holinách často objevují chránění živočichové a rostliny. Biologové to zjistili při monitoringu na 45 lokalitách.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
Zatknou gruzínskou prezidentku? Brutalita v ulicích je nebývalá, za nitky tahá miliardář v pozadí
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka