Vzácný brouk svižník písčinný se po letech vrátil do pískovny na Třeboňsku. Stalo se tak i díky těžařům

24. červenec 2024 08:09

Po jedenácti letech se v pískovně Cep II na Třeboňsku objevil vzácný svižník písčinný. Prostor pro ohroženého brouka vytvořila citlivá obnova lokality. V Česku se v současnosti vyskytuje jen na dvaceti místech.

„Tohle je typické místo, kde ho objevit. Je tu jemný písčitý substrát, blízko těžební jezero. Máme tady takové plochy, kde se střídá písek a jemnější materiál,“ ukazuje na břehu pískovny Cep II na Třeboňsku českobudějovický entomolog Jiří Řehounek.

„Svižník písčinný je poměrně malý brouk, ovšem pěkně dekorovaný. Jeho krovky jsou takové hnědo-zelené a na nich má žluté skvrny,“ popisuje.

Jedná se o vzácného brouka. „Známe ho tady z cepské pískovny zhruba před deseti lety, další místo bylo třeba na Halámkách, ale je to opravdu vzácný brouk. Původně žil na písčitých náplavech řek, odtud ale zmizel, protože řeky jsou regulované a dneska už náplavy nevytvářejí,“ uvádí Jiří Řehounek.

Svižník tak musel hledat v krajině jiné zázemí a našel ho na místech vytvořených člověkem. „Obvykle jsou to těžebny jako tady na pískovně, případně to mohou být popílková odkaliště, kam se ukládá popílek po spalování uhlí z elektráren. Ten substrát, ve kterém žije larva brouka, je právě podobný jako na jemnozrnných říčních náplavech,“ doplňuje entomolog.

Čtěte také

Vzácný brouk se na pískovně objevil díky šetrnému přístupu společnosti, která těží štěrkopísek. „Na pískovně Cep II využíváme přírodní obnovu při rekultivaci už řadu let. Na počátku byl podnět Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, abychom místo borovic vysazovaných až k vodě vytvářeli zajímavější stanoviště,“ vzpomíná Kamila Botková, specialistka pro biodiverzitu ze společnosti Českomoravský štěrk.

„Dnes tvoříme členité břehy s mělčinami a zátokami, které ponecháváme přirozenému vývoji. Máme samozřejmě velkou radost, že výskyt vzácných druhů potvrzuje správnost našeho postupu. Je to motivující pro další práci i na jiných lokalitách,“ komentuje.

Svižník písčinný ale není jediným vzácným živočichem, který se na pískovnách začal objevovat. Mezi další patří například břehule říční, saranče blankytná nebo pavouk slíďák břehový.

Spustit audio

Související