Ptáci se vrátili z teplých krajin rekordně brzy. První čápi se na našem území objevili už v únoru
Čápi přilétli z teplých krajin rekordně brzy. Migrace ptáků se mění v závislosti na změně klimatu. Úplně první letošní čáp přiletěl podle záznamů České společnosti ornitologické do Kdyně na Domažlicku už třetího února, co je zhruba o dva měsíce dřív, než je běžné. Raritou je také únorový výskyt černého čápa v Makově na Písecku. Černí čápi se totiž obvykle vracejí na hnízda ještě později než bílí.
„V dálce vidíme trenažér pro čápy, to je vlastně podložka, na které by měli hnízdit bílí čápi. Ale letos 21. února, což je neuvěřitelně brzo, na podložce přistál černý čáp,“ ukazuje ředitel záchranné stanice v Makově na Písecku Libor Šejna.
„To jsme tady za třicet let nezažili. Černí čápi zimují v Africe, nějakých čtyři a půl tisíce kilometrů daleko, takže tento musel vyrazit hodně brzy. Nebo je to čáp, který zimuje někde v Evropě. A i to, že černý čáp přistál na podložce pro bílé čápy, není běžné. Pravděpodobně se to stalo proto, že my máme vedle ve voliéře handicapovaný pár černých čápů, tak je nejspíš slyšel a chtěl se na ně podívat,“ dodává.
Čtěte také
Daleko dřív než v letech minulých se ze svých zimovišť vracejí i další ptáci. „Už se tady objevili čejky a skřivani. Zpívat městského kosa jsem poprvé slyšel už v prosinci, ještě před Vánocemi. Jsou tu červenky, budníčka menšího jsem slyšel, je to posun,“ potvrzuje ornitolog Jiří Šebestián.
Přitom většina těchto ptáků se v minulosti vracela až na jaře. „Učebnice praví, že tyto druhy ptáků se vracívají nejdříve na konci února, na začátku března, je tam tedy posun o více než měsíc. Na druhou stranu, zatím z toho nemůžeme nic usuzovat, potřebujeme delší dobu pozorování, protože to může být náhodná fluktuace. Je tedy vidět na počasí, že to asi náhoda nebude, ale natvrdo to říct ještě nemůžeme,“ komentuje ornitolog.
Někteří migrující ptáci, například rehci, zkouší každým rokem zůstat v Česku, pokud je mírná zima. Až když se ochladí, letí do teplejších krajin.
Související
-
Divokých prasat je mnohem víc. Selata se díky mírnému počasí a dostatku potravy rodila i v zimě
Čerstvě narozená mláďata divokých prasat byla v lesích vidět po celou zimu. Díky vyšším teplotám a nadúrodě žaludů mají divočáci dobré podmínky k rozmnožování.
-
Krmení pečivem může labutě připravit o schopnost létat. Nevhodná strava způsobuje deformaci křídel
Pracovníci záchranných stanic se v zimních měsících častěji starají o labutě s deformovanými křídly. Za takzvaný syndrom andělského křídla může nevhodná strava.
-
Hejno kriticky ohrožených poláků malých na Třeboňsku se rozrostlo díky spolupráci tří zoo
Tři zoologické zahrady posilují populaci poláků malých na Třeboňsku. Tito vodní ptáci na začátku století z naší přírody téměř vymizeli kvůli vysušování mokřadů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odhadl Trumpa, vsadil na zlato a pád amerických akcií. Investor Barta opět očekává úspěšný rok
-
Česká firma dodávala do Myanmaru software na ‚vysávání‘ dat z mobilů. Tvrdí, že sankce neporušila
-
Rizika AI si uvědomujeme, tvrdí novinář. Černý scénář o konci lidstva považuje za sci-fi
-
Piráti v Pardubickém kraji schválili Zelené na své kandidátce. Celostátní dohoda ale zatím není