Divokých prasat je mnohem víc. Selata se díky mírnému počasí a dostatku potravy rodila i v zimě

27. únor 2025 08:10

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Po stopách divočáků šla v lese na Strakonicku Jitka Cibulová Vokatá

Čerstvě narozená mláďata divokých prasat byla v lesích vidět po celou zimu. Díky vyšším teplotám a nadúrodě žaludů mají divočáci dobré podmínky k rozmnožování. Myslivci tedy předpokládají, že bude víc selat. Zvýšených stavů černé zvěře se obávají hlavně zemědělci, kterým prasata každoročně ničí například obilí nebo kukuřici.

„Včera večer tady bylo asi padesát kusů. Vidíme spoustu různých stop, od letos narozených selat po dospělé kusy,“ ukazuje v lese u Kaliště zemědělec a myslivec Lukáš Širer, předseda Výrobně obchodního družstva Lidmovice na Strakonicku.

To dokazuje, že během letošní zimy je víc prasat než v minulých letech. „Černá zvěř měla dost žaludů a bukvic, takže se selata rodila v průběhu celého roku. Již v prosinci, lednu jsme v lese zaznamenali narozená selata, což nebývá pravidlem. V podstatě každý den potkáváme nově narozená selata. Nemyslím si, že je v silách myslivců takové množství zvěře redukovat,“ uvádí Lukáš Širer.

Hlavně pro zemědělce to podle něj bude velký problém. „Vysoké stavy černé zvěře způsobují velké ztráty na zemědělských plodinách. Pokud je rostlina spasena ke kořenu, nemá šanci znovu vyrůst. Velkým lákadlem pro prasata je pšenice, také žerou kukuřičné klasy, bachny zválí kukuřici, aby selata dosáhla na klasy,“ líčí.

Čtěte také

Myslivci loni významně zvýšili odlov černé zvěře. Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota doufá, že se to podaří i letos. „Zásadní snahou bude udržet tento trend a opravdu ve zvýšené míře snižovat stavy černé zvěře v rámci České republiky,“ potvrzuje.

Jednou z cest, jak to zajistit, je podle něj finanční motivace myslivců. „Dneska myslivci platí opravdu značné nájemné v honitbách. Bylo by dobré jim nájemné snížit na základě nějaké dohody o navýšení odlovu kusů, ale to je potřeba ještě dopracovat. Je to věc, kterou dlouhodobě zmiňuji ministerstvu zemědělství, ale zatím bez odezvy,“ dodává Jiří Janota.

Snížení počtu divokých prasat je důležité i z dopravního hlediska. Podle výzkumu Generali České pojišťovny střetů se zvěří stále přibývá. Za poslední sledované období jich nejvíce bylo ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Související