Krmení pečivem může labutě připravit o schopnost létat. Nevhodná strava způsobuje deformaci křídel

Labuť se syndromem andělského křídla v záchranné stanici v Třeboni viděla Jitka Cibulová Vokatá
Pracovníci záchranných stanic se v zimních měsících častěji starají o labutě s deformovanými křídly. Za takzvaný syndrom andělského křídla může nevhodná strava. Onemocnění často vzniká kvůli pečivu, které ptáci dostávají od lidí, a pro zvířata můžete znamenat postižení na celý život.
„Tato labuť je ještě mládě a už od malička nemůže létat. Má takzvaný syndrom andělského křídla, který vzniká, když mladé labutě a vrubozobí ptáci obecně konzumují nevhodnou stravu,“ ukazuje vedoucí záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Martina Němcová.
„Mezi nevhodnou stravu patří především pečivo a jakékoliv zbytky z kuchyně. Pokud chceme labutím přilepšit, je potřeba přinést různé obiloviny, vločky, kukuřici nebo nastrouhanou zeleninu,“ upozorňuje.
Labuť s andělským křídlem se do stanice dostala před dvěma měsíci. „Našli ji poblíž obce Římov, byla úplně zesláblá. Pokud je labuť takto postižená, snadněji se stává kořistí predátorů. Navíc není vůbec schopna letu, takže když rybníky zamrznou, nemůže se přemístit na volnou vodu, zůstává a hladoví,“ popisuje Martina Němcová.
Podle mluvčí třeboňské záchranné stanice Olgy Růžičkové se takto postižená zvířata objevují i v dalších zařízeních. „Jenom u nás bylo v posledních letech několik takových jedinců, takže rozhodně můžeme říct, že se objevují desítky zvířat s tímto handicapem ročně. Tam, kde mají jako my expozici pro návštěvníky, mohou tito ptáci napomoci tomu, aby lidé věděli, že je nemají krmit pečivem,“ říká.
Labutí mládě v Třeboni zřejmě nezůstane. „Pravděpodobně se od nás přesune na zámek do Lysic, kde mají velké jezírko a mají tam už jednu handicapovanou labuť, ke které shání partnerku,“ prozrazuje Olga Růžičková.
Související
-
Labuť zamrzlá v ledu? Většinou planý poplach, hoďte sněhovou kouli, radí ředitel záchranné stanice
Zasněžené lesy a zamrzlé rybníky jsou domovem mnoha divokých zvířat. Velmi chladné dny jsou pro ně extrémně vyčerpávající. Často je tak lidé mohou vidět odpočívat.
-
Opeřená ptáčata málokdy potřebují lidskou pomoc, holátko vysaďte zpátky do hnízda, radí odborníci
Stanice pro handicapovaná zvířata Klášterec u Vimperka patří pod správu šumavského parku. Její součástí jsou voliéry, ošetřovna i rozletová voliéra pro rehabilitaci ptáků.
-
Pařáty v křeči a zvrácenou hlavu má většinou otrávený dravec. Kontakt s ním je velmi nebezpečný
Káňata, vrány nebo majestátní orly mořské v Česku stále hubí jed karbofuran. Původem pesticid, který se dříve používal v zemědělství, je přitom od roku 2008 v EU zakázaný.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Preventivní testy mléka a kontroly na hranicích. Česko zpřísní opatření kvůli slintavce a kulhavce
-
Stoupenci Le Penové budou hrát kartu ublíženosti. Její trest prohloubí stávající postoje, míní odborník
-
Riziko přenosu slintavky a kulhavky do Česka roste. Nejpravděpodobnější je zavlečení člověkem
-
Pro český tenis je to velká výhra. Klobouk dolů před výkony Kuby, chválí Plíšková Menšíka po Miami