Nadúroda žaludů a bukvic a také zářijové teplotní rekordy ovlivnily jelení říji

1. říjen 2024 15:06

Jelení říje má letos méně obvyklý průběh. Zvěř se drží víc v lese než na pasekách a kvůli teplotním výkyvům nebyli jeleni v některých dnech vůbec slyšet. Pozorují to třeba v Poněšické oboře u Hluboké nad Vltavou.

„Začátkem říje panovaly vysoké teploty, i přes třicet stupňů, a i když už byla říje v plném proudu, byla poněkud tichá. Jeleni spíše odpočívali, byli zatažení v porostech,“ popisuje oborník Poněšické obory Pavel Makovička.

Při říji jeleni obvykle vycházejí na paseky a jsou krásně vidět. Letos tomu ale tak nebylo. Je to důsledek nadúrody žaludů a bukvic. „Semenný rok je nadprůměrný a ta holá zvěř, laně, nemá potřebu vycházet na louky a pastviště. Stačí jim žaludy a bukvice v porostech, jsou i radši, protože mají větší klid. A samozřejmě jeleni jsou jenom u nich a hodně málo vytahují ven. Velice nám to znesnadnilo lov,“ vysvětluje oborník.

Součástí říje je zvuk narážení parohů. Souboje jelenů jsou podle Pavla Makovičky někdy opravdu hodně kruté. „Může dojít k vážným poraněním, ale i k smrti jednoho z jelenů. I nejsilnější jeleni můžou skončit vážně zranění. Dochází k tomu hlavně ke konci té říje, kdy jsou tihle hlavní jeleni už vysílení a snadno si na ně může dovolit mladší jelen,“ líčí.

Zatímco v Poněšické oboře u Hluboké nad Vltavou už jelení říje končí, ve vyšších polohách může pokračovat ještě na začátku října.

Spustit audio

Související