Obyvatelé Borovan na Českobudějovicku se snaží zabránit plánované těžbě živce v místních lesích
Obyvatelé Borovan na Českobudějovicku sepsali petici proti otevření lomu poblíž místní části Dvorec. Za tři týdny ji podepsalo skoro tisíc lidí. Vadí jim plány společnosti LB Minerals těžit živec v lesích jižně od města. Záměr se nelíbí ani vedení radnice. Zástupci těžební firmy přitom slibují šetrný postup a ochranu biotopu, který na místě vznikl předchozí těžbou.
„Všude tam, kam vidíme, celou tu dálku, bude důlní prostor,“ ukazuje spoluautorka petice Barbora Bartizalová les nedaleko Borovan, kde chce společnost LB Minerals otevřít lom na těžbu živce.
„Všechny lesy budou muset být vykáceny, tady bude jáma 35 metrů hluboká, haldy hrabanky a nezpracovatelného materiálu,“ upozorňuje.
Podle předsedy petičního výboru Zdeňka Strusky je zájem obyvatel o podpis petice obrovský. „Petici jsme se rozhodli sepsat s několika kamarády a jsme rádi, že téma v Borovanech a okolí tak rezonuje. Dneska už máme skoro tisíc podpisů,“ říká.
Odmítavě se k plánům na těžbu staví i nezávislý starosta Borovan Vít Fialka. „Podali jsme samozřejmě naše námitky, když přišlo oznámení o záměru. Teď jsme ve stádiu, kdy díky tomuto podání probíhá velká EIA, která zjišťuje dopady na životní prostředí,“ uvádí.
Stejně jako autoři petice i starosta očekává, že těžba zásadně změní ráz krajiny. Jako velkou překážku vidí i dopravní zátěž. „V případě těžby živce musí být nejdřív hotový obchvat Borovan, který je v plánu kraje. Tím pádem by se doprava kompletně vyhnula Borovanům. A druhou podmínkou je, že se doprava musí vyhnout osadě Dvorec, přes to prostě nejede vlak,“ upozorňuje.
Čtěte také
Firma podle něj předloni zažádala o změnu územního plánu Borovan. „Žádost jsme ani nezařadili, protože to souvisí s naším postojem. Tuto změnu teď nebudeme projednávat,“ dodává. Vedení města založilo pracovní skupinu se zástupci okolních osad i vedení firmy.
Těžařská společnost nedávno snížila plochu těžebního prostoru o téměř polovinu na necelých 13,5 hektaru. Jednatel LB Minerals Pavel Bárta zaslal Českému rozhlasu vyjádření: „Otevření nové lokality předchází přísný schvalovací proces. Naším cílem je, aby těžba probíhala co nejšetrnějším způsobem a zároveň pomohla zachránit zanikající biotop vzniklý předchozí těžbou.“
Autoři petice si to ale nemyslí. „Tento záměr zatím nikde nebyl aplikován, takže se tady bavíme o nějaké hypotetické záchraně. Spíš to bude tak, že jakmile se kopne, voda zmizí a už tady nebude co zachraňovat,“ reaguje Barbora Bartizalová.
Záměr posuzoval krajský úřad z pohledu dopadů na životní prostředí už v roce 2023. Nakonec ho ale kvůli námitkám spolků, obcí a veřejnosti nechal přezkoumat nezávislými znalci. Konečné stanovisko by měl vydat v nejbližších měsících.
Související
-
Bývalý lom a podzemí u Borovan skrývají miliony tun živce. Vytěžit je chce soukromá firma
Soukromá firma chce obnovit těžbu živce v lokalitě bývalého lomu u Borovan na Českobudějovicku. Výhrady mají ochránci přírody a někteří obyvatelé nejbližšího okolí.
-
Firma, která vyrábí cihly v Týně nad Vltavou, chce rozšířit lom u Všemyslic. Těžit se tu má 12 let
O téměř 20 hektarů chce firma Winerberger rozšířit lom pro těžbu cihlářské suroviny u Všemyslic na Českobudějovicku. Obec má jediný požadavek – aby následovala rekultivace.
-
Firma chce rozšířit těžbu vltavínů u Ločenic na Budějovicku. Ministerstvo vyslyšelo námitky odpůrců
Místní obyvatelé, ekologické spolky i vedení obce jsou proti rozšíření těžby vltavínů v lomu u Ločenic. Soukromá firma tam chce vybudovat nové ložisko o rozloze 30 hektarů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
U obce Rynholec na Rakovnicku hoří skládka plastů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu