Bývalý lom a podzemí u Borovan na Českobudějovicku skrývají miliony tun živce. Vytěžit je chce soukromá firma
Soukromá firma chce obnovit těžbu živce v lokalitě bývalého lomu u Borovan na Českobudějovicku. Lesy nedaleko Dvorce u Třebče podle odhadů skrývají miliony tun tohoto nerostu. Záměr teď posuzuje Krajský úřad Jihočeského kraje. Výhrady k němu mají ochránci přírody a někteří obyvatelé nejbližšího okolí.
„Jsme uprostřed lesa a pod sebou máme zbytky původního živcového lomu. V 50. a 60. letech zde těžil národní podnik Calofrig, který to používal na nějakou přísadu do svých výrobků,“ vzpomíná Josef Komenda, který je předsedou osadního výboru místní části Dvorec.
Stojí v lese nedaleko města Borovany, který vlastní, z druhé strany je bývalý lom. „Ten záměr na mě působí stísněně. My s tím nesouhlasíme. I když nám ten les zaplatí, tak to nikdy nemůže vrátit práci, kterou jsme sem vložili, plus práci našich předků,“ dodává.
V lokalitě se vyskytuje několik chráněných druhů živočichů a rostlin, například rosnatka okrouhlolistá. Lesy jsou také domovem spárkaté zvěře a dravých ptáků. Kromě toho se obyvatelé Borovan obávají nárůstu dopravy.
Tuto otázku například podle Edvarda Sequense ze spolku Calla zatím záměr vůbec neřeší. „Dneska už je tady překračován hlukový limit, takže potřebujeme, aby to bylo dobře spočtené a potom navrženo řešení, aby se minimalizovaly vlivy dopravy, pokud by k těžbě došlo,“ připomíná.
Těžbu chce v lokalitě obnovit společnost LB Minerals z koncernu Lasseslberger, která má v nedalekých Borovanech závod na výrobu dlažby a keramických obkladů.
Čtěte také
Záměr je rozdělený do dvou etap. V první by se těžilo na území velkém přes 2,5 hektaru. „Ta druhá etapa, do které by se potom případně plynule přešlo, by znamenala plochu zhruba 3,2 hektaru. Těžba by šla postupně, nedělalo by se oboje najednou,“ uvádí jednatel firmy LB Minerals Pavel Bárta.
Těžba by podle něj navíc pomohla rozšířit přirozené prostředí chráněných rostlin, které se v bývalém lomu vyskytují. Vedení firmy zároveň odmítá tvrzení, že by se mohlo začít těžit už v roce 2026, protože vše je teprve na samém počátku. „I kdyby ten proces šel úplně nejhladším způsobem, je to nereálné. Bez detailního průzkumu nelze vůbec o budoucí těžbě uvažovat,“ zdůrazňuje Pavel Bárta.
Borovanská radnice na jednu stranu vnímá záměr jako pracovní příležitost pro místní. Na druhou stranu ale také požaduje, aby byla detailně zohledněná ochrana přírody i dopravní zátěž. „Požádali jsme kraj, aby se těmito faktory hlouběji zabýval,“ potvrzuje starosta Vít Fialka.
Těžba živce u Borovan na Českobudějovicku se bude projednávat na prosincovém jednání zastupitelstva města, kterého by se měli zúčastnit i zástupci firmy LB Minerals.
Související
-
Firma chce rozšířit těžbu vltavínů u Ločenic na Budějovicku. Ministerstvo vyslyšelo námitky odpůrců
Místní obyvatelé, ekologické spolky i vedení obce jsou proti rozšíření těžby vltavínů v lomu u Ločenic. Soukromá firma tam chce vybudovat nové ložisko o rozloze 30 hektarů.
-
Nový kamenolom u Ševětína na Českobudějovicku bude. Všechny dotčené obce souhlasí
Poslední důležitý krok k výstavbě nového kamenolomu u Ševětína na Českobudějovicku udělali zastupitelé Lišova, kteří schválili změnu územního plánu v místní části Kolný.
-
Výhružky i násilí. To vás může čekat, když v lese na Českobudějovicku narazíte na kopáče vltavínů
Lesy v okolí Ločenic a Nesměně drancují ilegální kopáči vltavínů. Nejenže po nich zůstávají hluboké jámy, ale svým nevybíravým chováním a agresivitou ohrožují místní.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hizballáh je výrazně oslaben, Hamás osamocen. Příměří má šanci vydržet, věří Kalhousová
-
Evropský parlament schválil novou Komisi. Podporu jí vyjádřil nejmenší počet poslanců v historii
-
Přes 15 tisíc Poláků z Kazachstánu a Ruska čeká na repatriaci. Většinu odvlekl na východ Sovětský svaz
-
Weber: Nová Evropská komise má u europoslanců slušnou podporu. Žádná stálá koalice neexistuje