Výhružky, agresivita i násilí. To vás může čekat, když v lese na Českobudějovicku narazíte na ilegální kopáče vltavínů

18. srpen 2023 08:03

Lesy v okolí Ločenic a Nesměně na Českobudějovicku už řadu let drancují ilegální kopáči vltavínů. Nejenže po nich zůstávají až pět metrů hluboké jámy, ale svým nevybíravým chováním a agresivitou ohrožují místní, kteří je potkají. Přesně to na vlastní kůži zažil reportér Českého rozhlasu, který se vydal do lesa náhodně ve všední den dopoledne.

Do lesa u Nesměně reportér Matěj Vodička přišel s jedním z místních obyvatel. Jeho identitu zná, kvůli obavám o jeho bezpečnost se ji však rozhodl nezveřejnit.

Jen asi 200 metrů od vstupu do lesa, nedaleko cesty naráží na skupinku dvou mladých žen s mužem. Všichni jsou v hluboké jámě s náčiním a tvrdí, že nedělají nic nezákonného.

Po vulgární slovní potyčce z díry vystupuje mladík. Začíná být agresivní a používá pepřový sprej, stejnou obranu volí i místní. Následně agresor s cepínem v ruce začíná vyhrožovat. Skupinka nakonec z místa utíká.

Přivolané policejní hlídce se nepodařilo trojici dopadnout. Ten samý den ale ve stejné lokalitě řešila ještě další dva případy ilegálního kopání.

Čtěte také

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera lidé nemají s kopáči navazovat jakýkoliv kontakt, naopak je nutné okamžitě volat na linku 158. „Pokud možno nenápadně, nejlépe o sobě vůbec nedat vědět, aby ten kopáč neměl důvod nám z jámy utéct. A pak se samozřejmě zdržovat někde vpovzdálí, aby oznamovatel mohl co nejlépe navigovat policejní hlídku,“ doporučuje.

Policie v těchto situacích často nasazuje služební psy. V lesích přesto kopáčů neubývá. Problémem je, že neexistuje účinný nástroj, jak nelegální těžbě vltavínů zabránit. „Lidé se na nás obracejí, abychom to nějak řešili, něco s tím dělali, ale obec nemá moc možností to nějak zastavit,“ potvrzuje starosta Ločenic a Nesměně Jaroslav Bína.

Ilegální těžba se u nás posuzuje pouze jako přestupek. Teprve pokud policie kopáče přistihne podruhé na stejném místě, jde o trestný čin.

Spustit audio

Související