U Trhových Svinů vznikla zcela nová křížová cesta. Tvoří ji žulové bloky se skleněnými mozaikami
Nová křížová cesta z Trhových Svinů k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice na Českobudějovicku je pro místní i turisty darem k Velikonocům. V sobotu odpoledne ji všichni můžou poprvé vidět v celé kráse. Vznikla z iniciativy místních obyvatel za podpory města a církve.
„Když si na to sáhnete, na mozaiku i na ten kámen, tak každý je jiný, jinak nalomený. Kámen opracoval kamenosochař Jan Kříž a každý obraz tvoří přes dva tisíce kousků mozaiky,“ ukazuje novou křížovou cestu nedaleko Trhových Svinů na Českobudějovicku restaurátorka Pavla Michalik Svobodová.
„Nám to připomíná lidi, že každý je jiný, jinak barevný, má jiný názor, jiné vlastnosti, ale dokáže to držet pohromadě, když se to spojí. Přesně jako víra spojuje lidi. A je to společná cesta města, farnosti i místních obyvatel, kteří už si dlouhodobě tu křížovou cestu přáli,“ vysvětluje.
Autorem myšlenky je její manžel, sochař a restaurátor Jan Michalik. „Před dvěma lety jsme restaurovali velkou mozaiku kulturního domu v Trhových Svinech a po dokončení nám zbylo trochu skleněného materiálu. Přemýšleli jsme, co bychom z něj mohli vytvořit, dostávali jsme spoustu nápadů, ale nakonec jsme usoudili, že by mohla vzniknout ta křížová cesta,“ vzpomíná.
Čtěte také
Jan Michalik podobu jednotlivých zastavení navrhl. „Nejdřív jsem si myslel, že uděláme dva materiály, železo a kámen, ale po poradě s panem farářem jsme zvolili žulu, která pochází z Mrákotína. Je taková dohněda a báječně se hodí do přírody, do té krajiny zapadá, jak by tady byla odjakživa. Potřebovali jsme velké bloky, dva a půl metru vysoké a metr široké, a do té žuly jsme zasadili mozaiky ve velikosti šedesát krát čtyřicet centimetrů,“ upřesňuje.
Správce římskokatolické farnosti v Trhových Svinech Andrej Šabo byl myšlenkou od začátku nadšený. „To bylo velké překvapení a samozřejmě velká radost. Je unikátní, když vznikne zcela nová křížová cesta. Křížová cesta vede ke světlu, vede ke vzkříšení. Je to poselství naděje a útěchy,“ říká.
Nová křížová cesta, která vede z Trhových Svinů k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice, není podle autorů jen pro věřící. Manželé Michalikovi doufají, že zaujme také svou krásou a řemeslným zpracováním.
Související
-
Skončila velká obnova poutního areálu v Římově. Restaurátoři pracovali v kostele i na pašijové cestě
Loreta, pašijová cesta s 25 kapličkami i kostel poutního areálu v jihočeském Římově září novotou. Obnova národní kulturní památky trvala přes dva roky a stála sto milionů.
-
Křížová cesta v Hořicích na Šumavě byla odsouzená k zániku. Teď se znovu ukazuje v plné kráse
Hořice na Šumavě obnovily křížovou cestu s Božím hrobem. Čtrnáct kamenných zastavení připomínajících utrpení Ježíše Krista pochází z konce 19. století.
-
Zchátralá barokní fara v Trhových Svinech se za pár let stane centrem kultury i společenských akcí
Koncerty, divadla pro děti, ale i zázemí pro muzeum nebo svatby nabídne za několik let areál fary v Trhových Svinech. Zchátralý komplex je kulturní památkou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Okamura je znovu atraktivní. Pomohlo mu trestní stíhání i spojení s menšími stranami, říká politolog
-
Zdrogovaný voják se samopalem hlídal letiště ve Kbelích, odkud létají vládní a ministerské delegace
-
‚Nejsilnější důkaz, že tam venku možná existuje život.‘ Vědci objevili jeho náznaky na vzdálené planetě
-
UEFA zamítla Ukrajincům minutu ticha před zápasem za oběti ze Sumy. Soupeř z Rumunska jim vyhověl