Jihočeský kraj zakládá centrum kybernetické bezpečnosti. Má chránit úřady, školy i zdravotnická zařízení

16. duben 2025 11:40

Hackeři útočí stále častěji. Jihočeský kraj proto zakládá vlastní centrum kybernetické bezpečnosti, které má chránit nemocnice, úřady, školy i další krajské instituce. Projekt za 100 milionů korun zajistí jednotnou a efektivní obranu celého systému.

„My jsme za to moc rádi. Domnívám se, že v době, kdy stoupá frekvence kybernetických útoků nejen na firmy, ale už i na složky integrovaného záchranného systému, je to naprosto správná a jednoznačně dobrá myšlenka,“ chválí vznik centra kybernetické bezpečnosti ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Zdravotnická zařízení, krajské úřady i domovy seniorů jsou dnes závislé na technologiích. A právě ty se stále častěji stávají cílem kybernetických útoků. „Je zjevně jenom otázkou času, kdy ty útoky přijdou a v jakém rozsahu. A pak už je to jenom o tom, jestli jsme na ně připraveni. Když jsme si udělali analýzu, ukázalo se, že například jednotlivé nemocnice jsou schopny toto zabezpečovat, ale jen do míry odpovídající jejich velikosti a ekonomické síle, takže se to velmi lišilo,“ říká hejtman Martin Kuba z ODS.

Jihočeské centrum kybernetické bezpečnosti vzniklo jako servisní organizace, která zajistí lepší digitální ochranu pro úřad i zřizované organizace. „Typicky jsou to nemocnice, je to i krajský úřad, budou to do budoucna i jiné organizace jako domovy důchodců,“ vyjmenovává ředitel centra Marek Blažejovský.

Kraj tak podle něj reaguje i na zkušenosti z minulosti, třeba útok na benešovskou nemocnici, který způsobil milionové škody a ochromil péči o pacienty. „Většinou ten útok spočívá v tom, že se hackeři snaží zašifrovat ta data a pak chtějí výkupné. Centrum má posílit obranu, aby nedocházelo ke ztrátě dat a paralyzování chodu klíčových institucí,“ uvádí.

Čtěte také

Už letos vstoupí v platnost přísnější zákon o kybernetické bezpečnosti. Jihočeské centrum chce být připravené a zároveň pomoci ostatním splnit zákonné povinnosti bez nutnosti duplicitních investic.

„Jednak to šetří prostředky nám, jednak kraji, protože se nebudou ty technologie multiplikovat. A máme jistotu, že ten systém zabezpečení v podání takové organizace bude mnohem robustnější, než bychom byli schopni vybudovat my,“ komentuje ředitel záchranky Marek Slabý.

Ochrana kritické infrastruktury v digitální éře se stává prioritou veřejného i privátního sektoru. Různé formy útoků totiž podle ředitele Jihočeského centra kybernetické bezpečnosti Marka Blažejovského můžeme zaznamenávat permanentně. „Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Nikdy nedokážeme plně eliminovat nějakou hrozbu, riziko tu vždy bude, ale náš podíl spočívá v tom, že pomáháme snižovat míru rizika na co nejnižší hodnotu,“ dodává.

Služby Jihočeského centra kybernetické bezpečnosti odstartují už letos.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související