S kybernetickými útoky se potýká Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Zavedla proto opatření

20. listopad 2024 08:10

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v posledních letech, stejně jako mnoho dalších institucí, zaznamenala narůstající počet kyberútoků. Škola proto zavedla několik opatření, díky kterým jsou zaměstnanci a studenti ve větším bezpečí. Někteří z nich už se setkali s útoky osobně.

„Asi před rokem bylo několika studentům ukradeno heslo a celý účet. Znám v okolí jednoho člověka, který to řešil dvakrát. V mém případě se to stalo jednou, zhruba týden jsem to řešil s ajťákem univerzity, zkoušeli jsme různé možnosti, než něco zabralo,“ popisuje své zkušenosti s kybernetickými útoky student Jihočeské univerzity Denis Bartůšek.

Kromě zmíněného odcizení hesla zaznamenala univerzita ještě další druhy útoků. „Ve velké většině se jedná o různé druhy phishingu. Přesné typy útoků, rozsahy nebo škody nemůžeme právě z bezpečnostního důvodu zveřejňovat,“ uvádí mluvčí Jihočeské univerzity Edita Kadlecová.

Vedení školy přijalo už několik opatření. Kromě povinného dvoufázového ověření nařídilo školení o kyberbezpečnosti. „Kurz máme v provozu asi tři roky, ale teprve druhým rokem je povinný. Neustále ho aktualizujeme, není to jedna stále stejná verze, ale postupně se upravuje,“ doplňuje ředitel Centra informačních technologií Jihočeské univerzity Eduard Krlín.

Čtěte také

Vedle toho instituce také zpřísnila síto pro e-maily, které spadnou do karantény. „Držíme se názoru, že je lepší dát něco špatně do karantény než ty e-maily pustit uživatelům. Uživatelé by sami měli být obezřetní, kontrolovat, co jim přijde, neklikat na každý e-mail a každý odkaz. Bohužel víme, že to nedělají, proto jsou tady opatření,“ uvádí Eduard Krlín.

Díky přijetí opatření a spolupráci s ostatními veřejnými vysokými školami a institucemi, jako je sdružení CESNET a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, počet útoků klesá.

„Registrujeme výrazně méně zneužití e-mailových účtů. Byla spousta útoků zejména na studentské účty, pak docházelo k rozesílání různých phishingových kampaní přímo přes ty studentské účty na naše uživatele, kteří často věřili tomu, že jim někdo zevnitř univerzity posílá důvěryhodný e-mail,“ doplňuje Eduard Krlín.

Kybernetická bezpečnost je dnes nejen pro univerzitu a její studenty a zaměstnance nezbytná. Čím dál více se ale ukazuje, že bezpečnost není jen otázkou technologií, ale také vědomého a obezřetného chování všech uživatelů.

autor: Eliška Pěnkavová
Spustit audio

Související