Břehule, rosničky, čolci i samotářské včely nachází útočiště v bývalé pískovně u Plané nad Lužnicí
Studenti pomáhají s obnovou tůní a mokřadů u Plané nad Lužnicí na Táborsku. Nové biotopy vznikají na místech, kde se ještě nedávno těžil písek. Útočiště tam najdou obojživelníci, vážky i řada dalších bezobratlých živočichů.
„Dostali jsme za úkol vyndat klacky z břehů pískovny. Jde to výborně, v botách mám písek, ale jinak dobré,“ usmívá se studentka třetího ročníku střední zemědělské školy v Táboře Hanka Rodrová.
Většinu území bývalé pískovny čeká zalesnění. Rekultivace ale zároveň po dohodě s vlastníky pozemků podle Filipa Šťovíčka z Ochrany fauny Hrachov počítá i se zachováním mokřadů a tůní.
„V České republice je spousta pískoven, které se rekultivují, nebo je rekultivace čeká a bylo by dobré co největší území ponechat přirozené obnově a ne vždy trvat na zalesnění většinou borovými lesy. Ty totiž pro biodiverzitu nejsou vůbec dobré, v borových lesích se nenachází ani zlomek živočichů a organismů jako v tůních,“ vysvětluje.
Mokřady v bývalé pískovně u Plané nad Lužnicí budou podle specialistky na biodiverzitu ze společnosti Českomoravský štěrk Kamily Botkové celkově zaujímat plochu tří hektarů. „Máme odsud velmi zajímavé biologické průzkumy. Našlo se zde hodně druhů, tak jsme mokřady ponechali,“ říká.
Čtěte také
„Mokřady samozřejmě zarůstají nálety borovice, vrb, orobincem, proto dneska probíhá zásah, kdy nám studenti z táborské střední školy pomáhají ten nálet zlikvidovat, odtahat. Tím se opět uvolní holé písčiny a tůně a mokřad zůstane zajímavý i pro ochranu přírody, pro vzácné druhy,“ dodává.
Na místě žijí například skokani, rosničky, čolci, potápníci nebo zástupci různorodého hmyzu. „Je tady spousta samotářských včel, druhů hmyzu, které potřebují právě ty písčiny. A to, jak tudy chodíme a rozvrtáváme to a kopeme do toho, je výborné, protože obnažujeme písek a hmyz tu už za chvilku zase začne létat a hledat si skulinky, kam se zavrtat a rozmnožit se,“ popisuje Kamila Botková.
V pískovně každoročně hnízdí i čtyři stovky párů břehulí říčních, které si v písčitých svazích dokáží vyhloubit až dvoumetrové nory.
Související
-
Desítky kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů se objevují na pasekách po kůrovcové těžbě
Kůrovcová kalamita může prospět přírodě. Po těžbě dřeva se holinách často objevují chránění živočichové a rostliny. Biologové to zjistili při monitoringu na 45 lokalitách.
-
Pouhé tři dny stačily, aby u Tučap vznikly nové lesní tůně. Vybudování zajistila obec, pomáhaly děti
Nové lesní tůně vznikly u Tučap na Táborsku. A to za pouhé tři dny. Vybudování zajistila obec bez dotací a administrativy. Na pomoc dorazily i děti z mysliveckého kroužku.
-
Mokřadní ráj pro ptáky, obojživelníky a další živočichy vzniká na území Zbudovských blat u Hluboké
Zbudovská blata u Hluboké nad Vltavou se stala pátým ptačím parkem v Česku. Jde o jedny z nejrozsáhlejších luk u nás a poslední hnízdiště vzácného břehouše černoocasého.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
‚Kus po kousku nás ničí.‘ Ukrajinští vojáci v Kursku čelí těžké ruské protiofenzivě, smysl v operaci nevidí
-
Policisté za 6 týdnů na Jablonecku odlovili 44 divokých prasat. ‚Neefektivní,‘ hodnotí myslivci
-
V Damašku je po pádu Asada klid. Významné mohou být boje o ropná pole na severovýchodě země