Kaple andělů strážných sloužila jako úkryt pro největší klášterní poklady ve Zlaté Koruně
Historie zlatokorunského kláštera byla zprvu spojená s úspěchy, ale několikrát zažil těžké chvíle. Vypálili jej husité, po zrušení při josefínských reformách se z něj stala slévárna a dílny.
V roce 1938 se odsud v tajnosti odvážel i nejslavnější obraz Madony Zlatokorunské do Prahy proto, aby byl v bezpečí před blížícím se hitlerovským Německem. O to radostnější je procházet se expozicemi Zlaté Koruny dnes.
Ve Vltavínu navštívíte kromě jiného i nejstarší část, Kapli andělů strážných, ve které bývaly ukrývány největší poklady kláštera, včetně legendárního trnu z trnové koruny Ježíše Krista, podle níž byl klášter zprvu pojmenován – Zlatá trnová koruna, nebo představíme i naprostou novinku na prohlídkové trase, barokní lékárnu.
Průvodkyněmi autora pořadu Zdeňka Zajíčka budou kastelánka Lenka Tondlová a historička Kateřina Tarantová. Společně projdou klášter, jehož historie se začala psát roku 1263.
Související
-
V Novohradských horách pašoval před válkou i Kilian Nowotny, později slavný šumavský převaděč
Kniha Finanční stráž v Novohradských horách publicisty Jana Ciglbauera přináší příběhy strážců hranic i pašeráků. My se v magazínu Vltavín vypravíme po jejich stopách.
-
Mlynáři bývali nositelé pokroku, lidé vážení a ctění, bez kterých se ostatní prostě neobešli
Prostřednictvím magazínu Vltavín navštivte mlýn v Hněvkovicích na Českobudějovicku. Ve své zachovalé podobě je jediný na řece Vltavě.
-
S nápadem postavit Černou věž v Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil
V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z té výšky sestoupíme dolů do šachty Marie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka